PDA

Pogledati punu verziju : Koje skije rentirati i gde?



keza
16.01.2013, 04:11
Potrebna mi je pomoć pri izboru koje skije da rentiram.
Pri tome mislim i na tip/dužinu skija i na marku.
Skijaš sam početnik, bio sam 2 sezone do sada na skijanju u Bugarskoj, na Kopaoniku sam bio na vikendu prošle godine i spuštao sam se niz crevene staze.
Do sada sam iznajmljivao Elan rent 163 cm, i Volkl Rent 163 cm.
Visok sam 188 cm, težina 90 kg.
Ove godine idem u Borovec, i planiram spuštanje (1. put) niz Jastrebce.

Znači, želim da napredujem, e sad, da li da uzmem duže skije (170 cm?).
Koje ostale dimenzije, koju marku?
Da li je pametno u Borovecu iznajmljivati skije, ili je ipak bolje kod nas (u Novom Sadu)?

Hvala :ski:

keza
16.01.2013, 14:27
Izgleda da sam promasio temu, cim niko ne odgovara.

Ili je pitanje suvise konfuzno. :)

andrijapajic
16.01.2013, 20:14
Sto se tice rentiranja, prosecne rental skije su takve kakve su, uglavnom mekse i ok za rekreativce. Duzina od oko 160 mi deluje ok za tebe. Duze skije bolje drze u pravcu, kracim ase lakse upravlje (zaokrece). Takodje, tvrdje skije bolje drze na tvrdoj stazi, ali ti i za voznju opet treba vise tehnike za upravljanje. Ako ti je ova duzina bila dobra do sada, nemoj da menjas, ili menjaj, ali prosto pozajmi od nekoga na kratko, zameni se za jednu voznju, da vidis razliku cisto. Pa tako probaj i neku tvrdju skiju, siru... vidi sta se tebi dopada, sta ti lezi, da dalje znas sta da rentiras.

CrazyKong
17.01.2013, 04:50
Sto rece andrija 90% skija iz rente su mekse skije s koje prastaju gresku ali ne drze na tvrđoj stazi i ne trpe vecu brzinu.
Ako si savlado paraleni zavoj i ako si "napredniji" pocetnik mozda bi mogao da uzmes neke skije iz srednje klase, tj. malo tvrđe.
Najbolje da tražiš takvu skiju u renti...a koji model konkretno je verovatno najmanje bitno.
Ako uzimaš skiju na skijalištu i ako je moguće, najbolje je dogovoriti sa rentom da možeš da menjaš skije...pa tako probaš par modela i nađeš odgovarajuću.

keza
17.01.2013, 07:20
Sto rece andrija 90% skija iz rente su mekse skije s koje prastaju gresku ali ne drze na tvrđoj stazi i ne trpe vecu brzinu.
Ako si savlado paraleni zavoj i ako si "napredniji" pocetnik mozda bi mogao da uzmes neke skije iz srednje klase, tj. malo tvrđe.
Najbolje da tražiš takvu skiju u renti...a koji model konkretno je verovatno najmanje bitno.
Ako uzimaš skiju na skijalištu i ako je moguće, najbolje je dogovoriti sa rentom da možeš da menjaš skije...pa tako probaš par modela i nađeš odgovarajuću.

OK, znači glavna je caka, da li ću uzeti tvrđe ili mekše skije.
Najviše se razmišljam da li da iznajmim ovde skije, pa da ih nosim na krovu do Bugarske i nazad, ili da tamo iznajmim na licu mesta.
Od opreme mi nedostaju jedino skije i štapovi :)
Do sada sam sve kod nas iznajmljivao pa nosio tamo, ali sam se bio zeznuo za pancerice, pa sam morao tamo da iznajmim druge.

Koliko sam čitao po forumu, skije treba poslednje kupiti, kada znaš tačno šta ti treba, pa se vodim tom logikom.

Možda da prvi dan po dolasku provedem u obilasku renti, pa da pokušam da dogovorim, da mogu da menjam skije ako ne odgovaraju.

macak011
17.01.2013, 07:24
@keza
a koje cipele imas, cisto informativno? znas li koji im je flex?

jopopo
17.01.2013, 08:00
Dugo nisam bio u Borovecu ali sam bio dosta puta, znajući od pre, staze koje idu od Jastrebeca na dole umeju često da budu uništene već pre podneva. Iako postoje tri staze često samo jedna radi tj desna kada se spuštaš. Staza je u gornjem delu uzana, često ledena jer duva vetar pa ledi i odnosi sneg, druga trećina raskopana i puna hupsera a donja trećina mekana i ponekad i kašasta.

Ja mislim da ćeš više uživati od Sitnjakovske skale pa na bilo koju stranu a ti kada se vratiš podeli utiske ;)

Nadam se da će ti i ovo pomoći u izboru skija :)

keza
17.01.2013, 10:18
@keza
a koje cipele imas, cisto informativno? znas li koji im je flex?

Salomon RS 80, kupio ih nedavno

macak011
17.01.2013, 11:10
Sa tvojom cipelom, visinom (i tezinom) ja bi ovako nesto uzeo. Malo je sire ispod cipele. Biraj crvenkaste staze - ne bas crne, cipela je malo meksa za tvoju visinu i pretpostavljeno znanje:

SIDECUT: 120-73-103
RADIUS: 14/17
SAMPLE LENGTH: 165
LENGTH: 150,155,160,165,170,175

http://www.fischersports.com/en/Alpine/Products/Skis/High-Performance/1089-Progressor-700

U stvari cipela je popuno OK za neko uzivanje, siroki karving i laganije staze i umerenu brzinu po mom misljenju. Ako planiras agresivnije i/ili brzo vijuganje, uzmi dasku sa malo uzom geometrijom ispod noge, tvrdju, recimo 68 -70mm, cipelu flex 100 i biraj strmije i uredjenije staze. :ski:

dejan
17.01.2013, 12:56
Fischer, nece covek pogresiti :sm017:

keza
24.01.2013, 11:20
Sa tvojom cipelom, visinom (i tezinom) ja bi ovako nesto uzeo. Malo je sire ispod cipele. Biraj crvenkaste staze - ne bas crne, cipela je malo meksa za tvoju visinu i pretpostavljeno znanje:

SIDECUT: 120-73-103
RADIUS: 14/17
SAMPLE LENGTH: 165
LENGTH: 150,155,160,165,170,175

http://www.fischersports.com/en/Alpine/Products/Skis/High-Performance/1089-Progressor-700

U stvari cipela je popuno OK za neko uzivanje, siroki karving i laganije staze i umerenu brzinu po mom misljenju. Ako planiras agresivnije i/ili brzo vijuganje, uzmi dasku sa malo uzom geometrijom ispod noge, tvrdju, recimo 68 -70mm, cipelu flex 100 i biraj strmije i uredjenije staze. :ski:

OK, znači preporučuješ dužinu 165 cm?
A karving ne znam da vozim, samo "paralelno" (valjda se tako kaže) skijanje (sa noge na nogu...) :)

macak011
24.01.2013, 12:29
Stara skola.. Pa vidi, ja sam visok 178, a vozim dve razlicite skije, za sada. Jedna je slalomasica 165, a druga veleslalomska, 175. Sad, proslog vikenda sam vozio duzu varijantu i ona mi potpuno odgovoara. Ako hoces da se vozikas, lagano, bez zaletanja, a da imas solidnu kontrolu pri manjim brzinama, onda 165. Ako hoces da je "pustis" bar jednom, onda uzmi bar 175cm, jer te "ima", visok si... Inace, ti rece da si iznajmljivao do sada 163, pa rekoh, mozda ti ta duzina vec odgovara, iako knjiga kaze 170-175 za tebe...

keza
24.01.2013, 13:17
O tome sam isto dosta čitao na forumu, kako neko kaže da mu je neka dužina odlična, ne trebaju mu duže. A kada proba duže skije, shvati da su mu sada baš te idealne :)

Tako da i meni baš odgovaraju skije dužine 163, jer sam samo tu dužinu i vozio. :)

Sada bih svakako probao duže skije, čisto da probam.

Odštampaću sliku i podatke o skijama koje si mi preporučio, i tražiću takve ili slične skije da iznajmim, znači srednje (intermediate).
I, naravno, da mi omoguće da ih zamenim, ako ne odgovaraju.
Još da pazim da me ne zeznu, da ne dobijem neki "krš" (loši rubovi i sl.). Samo što sam tu neiskusan, treba to znati prepoznati.

macak011
24.01.2013, 13:23
Vodi racuna PRE SVEGA (!) o podesavanju veza, hoce da se desi da ostane podesavanje od nekog prethodnog. Izracunaj za sebe, pa podesi i prednji i zadnji vez, ako vec iznajmljujes, da ne odu kolena u pm.. Ako nisi siguran, nosi u servis, ako nema servisa, podesi na DIN 7 i ne jurcaj... Kalkulator kaze da na crvenim stazama za tebe ide oko 8, a na plavim 6.5 ...

http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso_11088_opt.swf

macak011
24.01.2013, 13:52
Umesto da iznajmljujes, uzmi ovako nesto, ustedeces sebi pare za sledece dve tri sezone:

http://www.kupujemprodajem.com/Elan-SpeedX-Four-168cm-4348991-oglas.htm?filter_id=14785246

Ovo je slicna geometrija. Bices zadovoljan, a prodavac posteno navodi ostecenja, ne "sminka" skiju.

keza
26.01.2013, 09:48
Umesto da iznajmljujes, uzmi ovako nesto, ustedeces sebi pare za sledece dve tri sezone:

http://www.kupujemprodajem.com/Elan-SpeedX-Four-168cm-4348991-oglas.htm?filter_id=14785246

Ovo je slicna geometrija. Bices zadovoljan, a prodavac posteno navodi ostecenja, ne "sminka" skiju.

Sad si me bacio u rebus. :)
Ako budem isao do Beograda danas ili sutra, moracu da navratim da ih pogledam.

macak011
26.01.2013, 13:28
@keza
onaj oglas sa KP je obrisan za onog elana, mada mislim da bi ovog blizzarda vredelo pokupiti:
http://www.kupujemprodajem.com/Skije-i-cipele-4308972-oglas.htm?filter_id=5781010

djolec
28.01.2013, 09:00
@macak
Da se nadovezem sa pitanjem, da li znas gde iznajmiti fischer progressor u beogradu? Nakon procitanih postova na forumu voleo bih da probam tu skiju. Ili imas neku drugu preporuku...skijam 10ak sezona, najvise crvene, cipele flex 100 head vector... Ranije sam uzimao kneissl S4 i red star (to mi je ok), (ili na kopu head peak, ove godine atomic variotype, te su mi bile ok, ali nesto mekse), probao bih nesto novije, imas li neki predlog? Visok 175cm,75kg.

macak011
28.01.2013, 09:14
Ne znam gde ima progresor za rent, kad malo bolje razmislim, znam samo jedno mesto gde ima (siguran) rent i to elan... Nikad nisam rentirao sebi u BGD, a kad bih hteo recimo da rentiram fischer, tacno bih bio u tvojoj poziciji.. :sm022: :glavaozid
Vreme ti je za neki rasniji fischer, jaci progresor ili neki rc4 race sc, sve u duzini 165, nista krace. :ski:

djolec
28.01.2013, 09:16
vidim da salto m radi nordicu iskljucivo, kakve su one? Prosle godine sam iznajmio na kopu nordicu, vozila me je 2 dana u jednu stranu, majstor mi je rekao da mora da je "odostri", nisam toliko iskusan bio ocigledno za te skije :) Zanimljivo je da me je samo jedna skija vukla u jednu stranu, cak sam probao da zamenim skije na nogama i opet me je ta skija vukla opet na tu kantnu...sta je u pitanju?

djolec
28.01.2013, 09:16
ok, moze i predlog za elan!

macak011
28.01.2013, 09:20
pa nordika generalno ne moze da bude losa, posebno doberman, ali ja nisam nikad probao.. Imao sam zelju pre fischera da probam Dobermann SL-R-WC ali ga nije bilo nigde kao polovnjaka, pa sam poceo "drugoj crkvi da se molim" :sm011:
Sad sam vec polako ali sigurno uglavio sebi ideju u mali mozak da hocu da se poponem na fat-a, pa kud puklo da puklo... :jester:

macak011
28.01.2013, 09:24
ok, moze i predlog za elan!

http://www.skijanje.rs/ski-oprema/ski-servisi/ski-servis-yeti-beograd-pancevo/

Ski servis "YETI"
Beograd,
Preradovićeva 7/1
tel: 011/ 72 94 915
mob: 063/ 219 472
Pančevo,
Trg Mučenika 10
tel: 013/ 258 07 03
mob: 063/ 234 257

Ski servis

Renta ski opreme

djolec
28.01.2013, 09:25
fat je neka sira verzija, kontam?

djolec
28.01.2013, 09:28
Hvala puno! A koje skije? Neki wave flex 10?

djolec
28.01.2013, 09:29
Ili magfire neki?

macak011
28.01.2013, 09:32
Hvala puno! A koje skije? Neki wave flex 10?

Pa najbolje u razgovoru sa Sinisom da ti on predlozi. Nisam siguran za elan, ali cini mi se da je neka jaca za tebe da je probas, recimo 14? Tu si negde, ako cepas crvene, idi na top u ponudi za on-piste i kreni lagano ka crnoj stazi, najbolje cim se otvori zica dok su jos rebarca na njoj, sa odlicno pripremljenom daskom... :ok:

djolec
28.01.2013, 09:35
Svidja mi se taj stavi, nego reko' da ne preterujem. Upravo u tome i uzivam, hvatam prve jutarnje i secem rebarca :) Hvala puno na savetima!

macak011
28.01.2013, 09:56
Po mom misljenju vrhunska slalom daska moze da dodje maksimalno do izrazaja sa kratkim vijuganjem samo na pravoj slalom stazi, a to je neka crnka, naravno. Mada, ako hoces da probas i ako volis duge zavoje, onda bi neka RC (GS) - racecarver, veleslalom daska bila za tebe, u duzini minimum jednakoj tvojoj visini, dakle 175 i pusti je celom sirinom staze - ja to volim recimo, a za to mi cak ni ne treba crvena staza, moze i na sirokoj plavkastoj lepo da se uziva... Naravno, mislim na dugi karving zavoj:
http://www.youtube.com/watch?v=NpleOZtz8aY :D

djolec
28.01.2013, 11:00
Po mom misljenju vrhunska slalom daska moze da dodje maksimalno do izrazaja sa kratkim vijuganjem samo na pravoj slalom stazi, a to je neka crnka, naravno. Mada, ako hoces da probas i ako volis duge zavoje, onda bi neka RC (GS) - racecarver, veleslalom daska bila za tebe, u duzini minimum jednakoj tvojoj visini, dakle 175 i pusti je celom sirinom staze - ja to volim recimo, a za to mi cak ni ne treba crvena staza, moze i na sirokoj plavkastoj lepo da se uziva... Naravno, mislim na dugi karving zavoj:
http://www.youtube.com/watch?v=NpleOZtz8aY :D

Upravo sam na to i mislio - dugi zavoji! To je neki stil koji mi odgovara i koji najvise vozim, i videh na forumu da mi ipak trebaju duze skije za tako nesto (vozio sam 155-160, probacu ipak duze). Nisam bas kao na snimku, ali svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem :)

djolec
28.01.2013, 11:25
Da li sa takvom skijom moze malo da svrlja off piste ako bude prilike ili to i nije bas preporucljivo?

macak011
28.01.2013, 14:15
Ne razumem, sa skijom koja je iskljucivo za on-piste pritom rasna replika takmicarske skije da pravis off izlet? Ja nisam jos vozio off ali mislim da ti to nije bas dobra ideja. Mislim, sve moze, tako je bilo nekad, nisi imao neki veliki izbor skija, pa se off skijao sa cim stignes.. Noga uz nogu, bjez' na repove pa dokle stignes... :D

djolec
28.01.2013, 22:32
Ne razumem, sa skijom koja je iskljucivo za on-piste pritom rasna replika takmicarske skije da pravis off izlet? Ja nisam jos vozio off ali mislim da ti to nije bas dobra ideja. Mislim, sve moze, tako je bilo nekad, nisi imao neki veliki izbor skija, pa se off skijao sa cim stignes.. Noga uz nogu, bjez' na repove pa dokle stignes... :D
Zato i pitam :) drzacu se staze!

keza
29.01.2013, 10:17
Ispostavilo se da je najveći problem naći krovni nosač za Opel Astru H, a da ne košta ko solidne polovne skije :)
Ovaj put mi ne gine iznajmljivanje skija na licinom mestu, javiću utiske.

djolec
29.01.2013, 11:13
Ispostavilo se da je najveći problem naći krovni nosač za Opel Astru H, a da ne košta ko solidne polovne skije :)
Ovaj put mi ne gine iznajmljivanje skija na licinom mestu, javiću utiske.

Ako ne vozis preko 120-130 magneti zavrsavaju stvar, imas u marconiju, nisu uopste skupi za iznajmiti, ja radio prosle godine i furao do austrije bez ikakvih problema :)

keza
29.01.2013, 12:42
Znam za magnetne nosače, samo sam čitao da može da oguli farbu sa krova, i da treba staviti neki najlon između nosača i krova.

macak011
29.01.2013, 12:45
meni nije ogulilo farbu, koristio jedne sezone za tri para skija do kopa i nazad, samo dooobro ocisti i osusi krov i magnet - stos je da ne upadne sitan kamencic, zrnce peska, itd.. Ja sam znao za potencijalnu opasnost ali mi bila frka da stavljam najlon, papir, krpu itd, da se ne odlepi u voznji. Ja nisam prelazio stotku za svaki slucaj.

djolec
29.01.2013, 12:51
Znam za magnetne nosače, samo sam čitao da može da oguli farbu sa krova, i da treba staviti neki najlon između nosača i krova.

Kupi u apoteci hirurske kape i stavi na svaki po 2 komada (izgleda malo idiotski ali radi posao), one su dovoljno tanke da drzi magnet, a da opet ne guli krov. I naravno kao sto je napisao macak ocisti i osusi sve lepo. Ja sam nosio 3 para skija na 2 para magneta, sve je proslo ok. To kad uhvati nema mrdanja, a i mislim da samo treba da obratis paznju na koju stranu se okrecu skije, to proveri (mislim repovi idu napred, ako se dobro secam).

djolec
29.01.2013, 12:52
Znam da skoro nisam kupio jeftiniji proizvod od tih kapa, kostaju nesto tipa 2 dinara komad :D

macak011
29.01.2013, 12:59
Tako je, repovi napred, obrati paznju da kad zakljucas skije, ne dodje do nezeljenog momenta sile "zatezanja" skija na nosace, pa da se "spontano" odlepe ako tvoj krov ima vecu krivinu...

keza
30.09.2013, 11:43
Nisam se javljao duže vreme, jer sam se prošle sezone u Borovecu proveo kao "bos po trnju".
Ne, nisam se "skrljao", nego sam pazario neki virus, tako da sam (a i cela porodica) proveo svih 7 dana u hotelskoj sobi, imao sam temperaturu 40, ma užas.
Pokušao još jednom kasnije za vikend da odem do Kopaonika, ali sam se opet razboleo. :(

Nadam se da će ove godine biti bolje, a u planu je eventualno nekoliko ski vikenda na Kopaoniku.

Sada opet razmišljam o kupovini polovnih rekreativnih skija, da bih te odlaske na vikend učinio što bezbolnijim, da ne moram da tražim da rentiram skiju pred polazak.

Ako može opet pomoć u odabiru, da ne zabrljam, jer prošle sezone ipak nisam kupio skije, nego sam hteo da ih rentiram u Borovecu.

Našao sam npr. ovo:
http://www.kupindo.com/Skije-i-snowboard/12433045_ELAN-speedwave-10
http://www.kupindo.com/Skije-i-snowboard/12256617_SKIJE-VOLKI-R1-un-limited

Deluje malo skuplje, nemam pojma.

Inače, visine sam 188 cm, težina 90 Kg, od opreme imam pancerice Salomon RS 80.

dzoninho
30.09.2013, 12:27
Moje misljenje da prve dolaze u obzir, druge ne :) Cena, tu i tamo :)

dejan
30.09.2013, 13:14
Skupo, na sajtu planetbike ima skija tiger ten motion 168cm mislim da je bolja od ove 2 pa cak i da su nove a kamoli polovne, NOVA skija cena bez veza je 9900. Na to se nakaci vez bar din 11 (90kg), treba videti kod njih ali mislim da ima za 4-5 hilj. Ako ove vrede ovoliko onda bi ova kombinacija bila najmanje 300e.

keza
30.09.2013, 16:04
Skupo, na sajtu planetbike ima skija tiger ten motion 168cm mislim da je bolja od ove 2 pa cak i da su nove a kamoli polovne, NOVA skija cena bez veza je 9900. Na to se nakaci vez bar din 11 (90kg), treba videti kod njih ali mislim da ima za 4-5 hilj. Ako ove vrede ovoliko onda bi ova kombinacija bila najmanje 300e.

OK hvala, pogledaću i ovo.