Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 18

Tema: Putopis pocetnika :)...

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano Putopis pocetnika :)...

    Pozdrav skijasi!

    Pre koju godinu sam se uclanio na forum, pisao kako me drma nostalgija za skijanjem... I nakopon, prosle zime posle vise od 20 godina stao sam u pancerice, vezove, skije. Vise sale radi nego zbilje, bile su to skije mog druga, na stazi na Kosutnjaku u BG. Osecaj je bio kao da sam spustio noge u dva betonska bloka. Znaci osecaja nema. Ni da se pomerim. Tu je neki od radnika na stazi prokomentarisao, ne mogu da zivim od ovih pocetnika. Odmah je prokljucao inat. Reko gledaj pocetnika i zviz niz stazu .

    Sreci nije bilo kraja, kezio sam se ko malo dete . Par spustanja i noge su same skijale i pravile grube zaokrete, ne znam ni sam kako.

    Poslednje skijanje pre ovoga mi je bilo '90e na Bjelasnici, kada sam bio bas klinac. I cirka 70kg sitniji : ).

    Potpuno zaludjen jedva sam cekao sledeci neradni dan.
    I vec sledeci vikend sam se spakovao sa drugarom i put Golije. Bio je to onaj dan kada su proglasili vanredno stanje u celoj zemlji, mecava je zatvorila vecinu puteva i apelovali da se ostane kuci. Ma ne vredi nikakvo odgovaranje, spakovali se i na put. Sreca prati lude, uvece smo iza buldozera i smetova od 4m na Kuli stigli kao jedini skijasi i turisti na Goliju na kojoj nije bilo struje.
    Skijali smo taj vikend na Odvracenici. O njoj cu ako stignem nesto napisati na temi o Goliji jer vidim da je neopravdano zapostavljena.

    Sve u svemu sreci nije bilo kraja . Skijanje i samo skijanje. Posle toliko vremena.

    U nastavku sezone, kada god bi stigli (a mogli smo samo vikendima) putovali smo na Goliju, pa zatim i na Tornik na skijanje.
    Tehnika mi se iz vikenda u vikend poboljsavala. Snimas bolje skijase i po sistemu sto majmun vidi to majmun radi, napredovao sam.

    Najveci problem pored zardjalosti mi je pravila fizicka sprema. Noge bi mi jedva izdrzavale, kolena bolela...

    Na kraju sezone pao je i Kopaonik, prvi put smo skijali tamo. U odnosu na Goliju gde smo skijali i koja odaje utisak prave divlje planine, gde su staze trasirane kroz gustu i mocnu sumu, Kop deluje kao neki zabavni centar. Staze su bile fantasticno pripremljene, pune snega, a vreme lepo. Novi ski liftovi, a skijasi u novoj opremi.
    Mogu da se pohvalim da sam sa drugom iskijao sve staze u ponudi bez mnogo problema i sa uzivanjem (sem onih staza sa sidrima, jer fizicki ne bi izdrzali). Veci deo dana smo proveli na Gobelji, lepe staze, mala guzva, svi znaju da skijaju. A bogami i konobarice u onom kaficu dole su ostale u najlepsem secanju : ).

    Totalno zarazen, jedva cekam ovu sezonu. Pa sam zato i dosao na sajt.
    Obzirom da novac i posao diktiraju da mogu da skijam samo vikendima, zelja mi je da ove godine vidim Staru Planinu i eventualno se vratim na Bjelasnicu i Jahorinu. Uz obaveznu Goliju.

    Nadam se da nisam smorio i da jesam ovo je valjda pravo mesto
    Pozdrav

  2. #2
    Član Biblioteke Tucko avatar
    Datum registracije
    24.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Nordica FireArrow 80 Ti
    Godina
    54
    Poruke
    58

    Podrazumevano

    Naravno da nisi smorio, dobrodosao u karantin sa zarazenima.
    Konacno da neko napise nesto o skijanju i uzivanju, a ne da preprodaje polovnu opremu sa inostranih deponija.
    Samo napred i sa pisanjem i sa skijanjem.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Thumbs up

    Bravo, očekujemo dalje komentare na više tema: na ovu temu a zatim i na temema ski centara koje posećuješ

  4. #4
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Imas podrsku i od mene

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Je8es Staru planinu. Aj ti s nama u Italiju.

  6. #6
    Super Member designbvr avatar
    Datum registracije
    20.01.2008
    Lokacija
    BGD
    Poruke
    405

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Tucko Pogledati poruku
    Naravno da nisi smorio, dobrodosao u karantin sa zarazenima.
    Dobro nam dosao,
    "vidi" se kroz sokocalo da ti se dopalo, samo napred i uzivaj
    to je cela poAnta ovog sporta, izadjes "gore" i srce punooo

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Hvala vam na dobrodoslici

    Pa da napisem par reci o Goliji, tj. Odvracenici. Prvo skijanje. I prava avantura.

    Kao sto rekoh, krenuli smo na put kada je bas sastavila mecava, vanredno stanje, ali zelja da skijamo je bila jaca. Pun rezervoar, zimske gume, lanci i lopata i vozi. A vala i putari su radili punom parom, rekao bih da su ih Izbori '12 poterali...

    Put do Golije iz Beograda je interesantan, posebno u delu kada se vozi kroz ibarsku klisuru ka Novom Pazaru. U jednom trenutku na vrhovima klisure u potpunom mraku ukazuje se snegom okovana i osvetljenja, tvrdjava Stari Ras, impresivan prizor.
    Stizete u Pazar, koji je bez obzira na sneg i mecavu bio prepun ljudi na ulici. Oseti se pozitivna atmosfera...Odlicni Pazarski cevapi kod Menda i put produzavamo ka Goliji.
    Kada idete ka Goliji put vas vodi tik pored Petrove crkve, pa ako imate vremena vredi stati jer je u pitanju najstarija crkva u Srbiji, datira iz 7. veka...

    U medjuvremenu saznajemo da se do Odvracenice ne moze popeti, srecemo vlasnika hotela Golija koji nije mogao da prodje sa ladom nivom. Jer je vetar nanosima barakdirao put.

    Ne vredi, zelja je jaca i krecemo, reko kad smo dovde stigli, mozda nas bog pogleda . Sto se tice te deonice put od NP do Odvracenice je dobar asfaltni put koji se odrzava, ima cirka 30km.
    Inace na celoj ibarskoj magistrali od BG do NP, Pazar putevi ubedljivo najbolje odrzavaju kolovoz.

    I negde na pola puta postalo nam je jasno da je uzalud. Mecava je zavejavala put, stali smo da stavimo lance, da bi se nekako vratili. Kad u mraku mecave, cuje se zvuk masine. Sa odvracenice se spustao buldozer rovokopac koji je probijao smetove.
    Njegovim stopama smo se popeli na Odvracenicu. Snega je inace bilo 2m, a nanosi na putu su na pojedinim mestima bili 4-5m.


    Da skratim stigli smo i isplatilo se : ). Sutradan je palo skijanje.
    Snega je bilo u izobilju, staze lepo priprepljene.

    Cetri staze su bile utabane. Ski pas, 600 ili 800 din, ne secam se. Na prvu se penjete sporim tanjirem, ta prva staza je blaga, siroka i odlicna za pocetnike. Sa vrha prve staze na kontra stranu pruza se druga staza koja je mnogo interesantnija za skijanje. U najmanju ruku to je crvena staza. Tu na vrhu je i kafic, koji radi samo ako ima dosta skijasa.
    Priroda na Odvracenici je prelepa. Staze su u sumi, nema guzve i buke automobila. Lepo je tamo biti cak i ako ne skijate. Na dnu "crvene" staze je sidro koje vas vraca na pocetak. Ovo je pogled sa vrha te staze.

    Ispod oblaka je Pester. A kada je Vedro pogled je izuzetan, a vide se i vrhovi crnogorskih planina.

    Druge dve staze su uze, idu kroz sumu, jedna je plava i vraca vas na tanjir, druga je crvena i bas uska, vraca na sidro.

    Na stazama nema guzve. Pri kraju skijanja skijali smo sami, kao da smo na privatnoj planini.
    Odvracenica je po meni potpuno neopravdano zapostavljena. Lako je dostupna, a nudi pravi planinski ugodjaj za razliku od komercijalnih ski centara. O ugostiteljskoj ponudi drugi put, ali cu reci da sam pio caj za 20 din i doruckovao fantasticnu lepinju sa kajmakom za 70din, mislim da je naziv restorana Ravic, enterijer od drveta uradjen u planinskom stilu i izgleda bolje od svega sto sam video na kopu (nije da sam video mnogo : ).

    Toliko za sada, pa ako bude vremena nastavicu.

    Pozdrav!


  8. #8
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    mozda nisi iskusan skijas,ali zato pises ove putopise kao da se citav zivot bavis time :-)

  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Milina citati ovo. Prosto dodje coveku da obavezno ode ove godine na Goliju. Trebalo bi te angazovati za PR.
    Golija je prelepa planina zbog gustih suma a inace i mesto gde pada najvise prosecno snega u Srbiji

  10. #10
    Member Kljaja avatar
    Datum registracije
    12.09.2011
    Godina
    36
    Poruke
    53

    Podrazumevano

    Svaka cast za putopis, stvarno si lepo docarao atmosferu, da pozeli covek takvu avanturu

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •