Rezultati 1 do 7 od 7

Tema: Pranje ski jakne?!

  1. #1
    Senior Member Bitterman avatar
    Datum registracije
    10.12.2011
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Volkl Racetiger SC; Coreupt Banger
    Godina
    35
    Poruke
    156

    Smile Pranje ski jakne?!

    Zdravo svima. Interesuje me kako da operem svoju ski jaknu. Znam da ne bi trebalo sa najobicnijim praskom ali ne znam ni koja sredstva bi trebalo da koristim, a jos manje kako. Pise da moze u masini (cold wash), ali bih to preskocio za svaki slucaj. Karakteristike su sledece, a vi molim vas dajte svoja iskustva i predloge kako bi bilo najbolje da je operem ili da je nosim na hemijsko ciscenje. U Bg-u sam pa dajte i predlog za pouzdano hemijsko ciscenje.

    Membrana: Dermizax® EV
    Fifty® 4-Wege Stretch Twill 2L, 4-way Stretch Twill 2L
    Isolierung: Thunderon® Digenite Thermo, Phenix Nestlation

    Hvala unapred.

  2. #2
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Pogledaj ovde pa pitaj ako ima nesto nejasno. Ja ne bih davao na hemijsko.

  3. #3
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    imas u planet bike i sredstva za pranje odece sa membranama i sredstva za impregnaciju istih.

  4. #4
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Svu ski opremu bez obzira na nivo nepropustivosti peres na isti nacin. Na 40C, zatvoreni rajfeslusi, obican prasak (bez omeksivaca) i sredstvo za impregnaciju. Cuva kvalitet i nepropustivost
    History is made by those who dare to break the rules.

  5. #5
    SKINAUT Ikar avatar
    Datum registracije
    21.12.2011
    Lokacija
    NBGD
    Skije / Bord
    Nordica FireArrow 80 Pro; Nordica Enforcer 110 Volkl Racetiger Sl UVO
    Godina
    46
    Poruke
    159

  6. #6
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

  7. #7
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Pogledaj na samoj jakni sta preporucuje proizvodjac i prema tome se upravljaj. Ja sam imao jednu jaknu na kojoj je pisalo pranje u ves masini na 30 stepeni i da ne sme na hemisko ciscenje. Mada mogu i oni da ti operu isto na 30 stepeni bez hemiskog tretmana.
    Samo vodi racuna jer ja sam tu jaknu prao u masini i odlicno je bilo par puta. Posto masina ima i susenje desi mi se da crkne termostat. Stavim na pranje na 30 stepeni ona mi iskuvala jaknu. Jakna nije izgubila svojstva ali je izbledela. Tako da vodi racuna da ne prodjes kao ja.
    Posto je u pitanju materijal Dermizax® EV nikako koriscenje sredstava za impregnaciju. Samo tecni deterdzent za stvari u boji i na 30-40 stepeni.
    Veoma je velika razlika izmedju impregnacije i savremenih materijala kao Dermizax® EV. Otac mi je bio tekstilac pa mi je pricao kako se radi impregnacija jer su oni nekada sili za nasu vojsku i radili raznorazne proivode za iste. Na odedjeni materijal se nanosi hemiska supstanca koja zatori sve pore u materijalu i tim se nacini da taj materijal bude vodonepropustan. To je dobra strana. Ali losa strana sto onda para ne moze da izadje pa telo ne moze da dise i jos vise se znoji i materijal ne propusta znoj. Zbog toga se napustio takav nacin izdrade jakni za skijanje.
    Kod savremenih materijala kao Dermizax® EV i Gore-Tex se specijalnim nacinom tkanja dobija da materijal koji propusta da znoj tj. paru a da ne propusta vodu. Kap vode je nekoliko puta veca nego para pa su na taj nacin to napravili. Evo ti objasnjenja:

    http://www.torayentrant.com/dermizax/der_001.html

    http://catalog.bergans.us/technology...ne/dermizax-nx

    Evo ti sta kazu proizvodjaci Gore-Tex-a kako se isti pere:

    http://www.gore-tex.co.uk/remote/Sat...ionsLandingSEO

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •