Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 27

Tema: Verbier

  1. #11
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ma da se ja dokopam Ženeve pa ću lako , ko zna da li ću i ići, ali čisto gledam alternative. Od Ženeve može prijatelj da me prebaci, ako ga cimnem . Od Italije je dalje, ali verovatno mnogo lakše što se tiče aviona..

  2. #12
    Member
    Datum registracije
    01.12.2008
    Lokacija
    BG
    Godina
    50
    Poruke
    55

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sapa Pogledati poruku
    Hm, mislim da tu nema bas puno sta da se vidi. Malo smo prestarili za te nuzne smjestaje, a pogotovo kad se ide sa malom djecom.
    Ma nisam ni ja mislio da tražim smeštaj tamo, nego čisto da vidim švajcarsko atomsko sklonište. Nisam ni znao da tako nešto postoji, pre nego što sam krenuo da kopam po netu, gde ću na skijanje u švajcarsku prvi put.

  3. #13
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Jos samo skijice na krov i ...Verba eto mene

  4. #14
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Uživaj pa javljaj utiske

  5. #15
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano Za (ski)snobove i ski fanatike

    Na ovaj citat vezan za Verbier sam naisao prije 10tak godina citajuci neki skimagazin, i moram reci da poslje moje posjete od prosle sedmice ni u cemu nije izgubio na svojoj aktuelnosti, mozda je danas cak i aktuelniji nego prije.

    Donji citat je dio posta napisanog prije par godina od strane lica sa ovog foruma koji se na zalost vise ne pojavljuje Milos79. Tu su kratko i jasno opisani svi naj bitniji detalji vezani za Verbier. Na ovo se nema dodadati bog zna sta.

    Sto se Verbier-a tice, to je prilicno lepo skijaliste, ali uprkos svemu nije preterano veliko. Tj. odnos broja turista i korisnih staza nije bas sjajan. Pogotovu treba uzeti u obzir cinjenicu da Verbier jeste deo "Cetiri doline" i da jesu sve one povezane, ali je u principu moguce skijati samo po jednu u jednom danu i u Verbier-u ima ubedljivo najvise turista (Engleza pre svega).
    Manja dolina tipa La Tzoumasa je nedaj boze ako u nju upadnes, jer je skroz nepovezana u odnosu na ostale.
    Sto se tice nepreklednih polja hupsera, postoje 2 ogromna polja i oba vode ka Tortani i stvarno su jako dobra. Jedno ide sa 3200m, a drugo sa 2750m i oba su jako siroka i zavrsavaju na 2000m.
    Dovoljno je samo da se prezivi februarski (totalni) kolaps na autoputevima "savrseno organizovane" zemlje Svajcarske, kroci u plodnu dolinu Valisa, skrene u prvi od bezbroj kanjona i procjepa na lijevoj strani rijeke Rhone, vijaugavim putem stigne do sela Le Chable, sa jos malo strpljenja preprodi gotovo vertiklano 700 metara visinske razlike (nekih 10-15 serpentina) i na kraju zamornog puta vas doceka proplanak prepun planinskih kuca i koliba.

    I tu pocinje mora je jer je subota i smjena je turista sto lokalnih sto inostranih, cisti planinski vazduh prejseca ostri miris izduvnih gasova svih mogucih '4wheel drive' i drugih vrsta luskuznih vozila (ono jest svi imaju katalizatore, ali benzin je benzin), krznene bunde i shubare od nerca ruku pod ruku sa ski odjelima od naj modernijih sintetickih materija presjecaju klizave strme sokake i ne sljive sto je englezima stati sa autom i ponovo krenuti na poledjenoj uzbrdici teze nego odskijati preko hupsera nad Tortinom.

    Jedno selo koje nekad davno bilo ljupko i mirno. A danas totalno izaslo iz svojih prvobitnih okvira, postalo preglomazno da bi bilo idilicno, pre zatrpano vozilima i saobracajem iz svih pravaca da bi se moglo zvati mirnim.

    Guzva i krkljanac. Lokalci, i pored toga sto su Sviceri, voze kao i gorstaci u drugim djelovima svjeta; rizicno i prebrzo; s obzirom na broj Subarua na ulicama Verbiera da se zakljuciti da su lokalnoj omladini osim Didier Cuchera ili Candide Thovexa idoli i cuveni finski rally vozaci Ari Vatanen i Markku Alen

    Naj veci propust Verbiera je veza sa skijalistem. Pri vrhu sela se nalaze Medran I i II. dvije paralelene zice (kabine) koje selo povezuje sa ostatkom skijalista (prva zica ide iz Le chable, sela u dolini i ima medjustanicu u Verbieru, tu i neracunam jer iz doline stize dupke puna. Dakle ostaje samo jedna zica iz Verbiera, sa kabinama za po 6 ljudi. U punoj sezoni za bozic,novu godinu i febrarske sedmice raspuste cekanje na toj gondoli moze da potraje vise od pola sata (sto sam dozivijo u prosli ponedeljak). Cekanje od 15tak minuta nije ne uobicajeno. Ko ne stigne da ugrabi kabinu prije devet mora da bude strpljiv, svaka druga kabina je od devet sati namjenjena polaznicima ski skola. Do lifta prevoze autobusi, par linija iz raznih pravaca sela. Cekanje na autobuse traje 10tak minuta u prosjeku. Sem za one koji su smjesteni u gornjem djelu sela, autobus je nuzno prevozno sredstvo do lifta; ulice su strme i vecim djelom sezone poledjene tako da setanje u pancericama zna da bude opasnija od skijanja. Autobusi su krcati i oni koji cekaju na zadnje dvije stanice cesto nisu u stanju da se uguraju.

    Verbier u medjuvremenu vise podsjeca na neku varosh nego na planinisko selo. Na glavanim ulicama seta masa ko sto rekoh vidja se sve od jet seta pa do 'ubogih" ski-bumova koji sezonu provode skijajuci i peruci sudje u restoranima. Osim skishopova, tu su i juvelirske radnje Cartier%co, te radnje luksuzne tehnicke opreme, namjestaja isl.
    Moj apres ski se sveo na dva-tri izlaska (za fulltime nocni provod nije bilo snage), U svakom slucaju mladjahna engleska i ostala evropska publika izlazi u Mont Fort izmedju 4 i 6 , a izmedju 7 i 9 u Farinet. Za one koji imaju snage noc se nastavlja izmedju ostalog i u clubu Casbah. Ipak je to Shvica i pored raznovrsne ponude restorana i kafea atomosfera nije ni priblizno zivahna kao u Tirolu. Zatekao sam se u sedmici karnevala (Lent). klubovi su bili ispunjeni maskiranom publikom i bilo je veselije i opustenije nego obicno.

    Samo skijaliste je pravi mali raj za dobre skijase. Izvjestan dio terena se ne urejdjuje, Milos79 je vec spomenuo polja hupsera iznad Tortina do kojih se stize preko vrhova Mont Gele (3020mnv) i Chassoure (2700) ili od Mont Fort (3330mnv). Gondola koja vozi na Mont Gele je cesto zatvorena, a na ulazu stoji tabla koja upozorava da sa vrha ne polaze piste nego ski rute i da je namjenjena iskusnim skijasima(vjerovatno jedina gondola koja je vozila poluprazna). Pocetak je stvarno tezak i strm, ali nije nemoguc za skijanje, ali hupserima/hangovima nikad kraja, taman kad pomislite da stizete do staze pojavi se sljedeca preprepreka.

    Kad sam pomislijo da cu prvi put skijanje zavrstiti bez offpist, palo je nekih 15tak cm novog snijega, likovi sa iskustvom su me proveli iza stjenovitih prevoja na vrhu Attelas pa sam jedno suncano prijepodne donekle ('na kasicicu')utolijo zedj za puderom. Mogucnosti su stvarno fantasticne, na zalost za pravi uzitak nije bilo dovoljno pudera, a ni volje mojih "vodica" da idemo dalje, tako da nisam istrazijo ni 10ti dio mogucnosti. Inace nisam se mrdno iz doline Verbirera. \veza nije bas tako dobra kao npr. veza izmejdu dolina u 3 D. Ono sto je Milos79 rekao definitivno stoji: odnos broj turista i broj raspolozivih pista je jako losh!.

    Ako ste prinudjeni da npr zbog magle, snijega ili vjetra skijate samo na donjem dijelu koji se urejduje onda je po meni skoro bolje i ne skijati. Covjek vise pazi da se ne sudari sa nekim nego sto moze da uziva u drazima skijanja. Na stazama se uz njemacki definitivno naj vise cuje engleski i mada engelzi uglavnom vaze za varvare kad stignu na godisnji odmor, u Verbieru uglavnom boravi finija klijentela. No bili oni fini ili nekulturni vecina se na stazama ponasa kao kamikaze i naravno skijaju svuda se od plavih pa do naj crnjih staza, pravo je cudo vidjeti ih kako se lomataju po hupserima, a onda kad sidju na utabanu stazu voze kao da ih progone opasni i po sebe i po okolinu.

    Za ljubitelje utabanih i brzih staza Verbier svakako ne preporucujem. Njih ima, ali ko sto rekoh guzva i prilicno su kratke. Vertikalni transport je oke, ali tu i tamo ima jos po neki prepotopski dvosjed jahorinske brzine. Vidi se da skijaliste ima prostora da se siri, u nekim djelovima se vide odlicni tereni i pravo je cudo da jos nisu postavili par liftova prema Attelas vrhu. Naravno da se ljubitelji freeride ne zale na ovu cinjenicu, citave strme livade koje vode sve do u selo, a do njih se tize perko opsano stjenovitih prevoja sa druge strane Attelas vrha.

    Posjeta Mont Fortu (poslje dva tri presjedanja i cekanje gondole) je svakako nesto sto se nesmije propusti. Jedna od boljih panorama Alpi koju sam ja dosada vidijo. Skijanje odzogo je takodje za iskusnije skijase, ali ipak manje uzbudlijivo nego start sa Mont Gele i nekih drugih djelova skijalista; prvih dvjesto tristo malo uzbudljivije, a onda odjednom kraj hupsera i pocetak dobro upeglane staza.

    Razocarala me cinjecia da se od Mont Forta do platoa Le Chaux ne moze odskijati u cugu. Mora se malo pentrati uz brdo sa skijama na nogama ili na ramenu. Nije kraj svijeta, ali za tu cijenu skipass-a mogao se makar postaviti obicni konopac da se skijasi izvuku nekih 100tinjak metara uzbrdo gdje ponovo pocinje staza.

    Posto su na ovom forumu 3 Doline mjera za kvalitet skijanja, necu moci a da ne napravim poredjenje. 3 Doline je po meni bolji centar jer ima bolji vertikalni transport, duze, uredjene staze, a i ponuda staza je raznovrsnija.

    Cak bi 3 doline uvijek prije perporucijo ljudima koiji idu sa malom djecom zbog cinjenice da se na skije staje ispred vrata apartmana, i da su ski skole (bar u val thorensu) u neposrednoj blizini sela i ski lifotova. U Verbieru se djeca prvo skupljaju na parkingu pored lifta pa ih onda autobusima voze na drugi kraj sela. samim tim se skijanje za koje se placa 3 sata svedeno na efektivnih dva, dva i po sata jer se na prevoz do liftova za pocetnike izgubi nekih pola sata u oba pravca.

    Druga je stvar sto mi se cini da 4 Doline imaju jos bolje freeride mogucnosti, ono sto mene vise privlaci, ali ovaj put sam bio fulltime tata i za tu vrstu avanture jednostavno nisam imao vremena . Sigurno bi se tamo vratijo na neko ozbiljnije offpist skijanje.

  6. #16
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Hvala na utiscima, kao i uvek interesantano & čitljivo štivo

    Kada čujem za gužve odma mi se smrkne , ali pretpostavljam da je van sezone to sve OKe...

  7. #17
    Ustajanjeeeeeeeeeeeeeeeee hehehe avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Kragujevac
    Skije / Bord
    Fischer AMC76
    Godina
    61
    Poruke
    807

    Podrazumevano

    Fino bu'az... očekujemo fotke

  8. #18
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Kada čujem za gužve odma mi se smrkne , ali pretpostavljam da je van sezone to sve OKe...
    Imas pravo moji utisci bi vjerovatno bili drugaciji da sam tamo bio u januaru, sad sam se fokusirao na bogodnosti (i nepogodnositi) vezane za boravak sa (malom) djecom.
    Kad nekad odem za svoj cheif, van pune sezone vjerovatno cu sve dozivjeti drugacije.
    @arsenije; slike i filmice kacim cim stignem da ih skinem sa telefona;

  9. #19
    Junior Member flutter avatar
    Datum registracije
    18.02.2010
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    15

    Podrazumevano

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

    prva polovina marta 2008.

    Rekoh da pomognem malo u slučaju da se neko baš trenutno premišlja.
    Ima i blagih staza .

  10. #20
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Da nastavim flutterovu fotosesiju;
    Priložene slike Priložene slike

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •