Citirati Originalno postavljeno od inskk Pogledati poruku
Po meni, mislim da ste previše subjektivni prema Jahorini, i insistirate da je planina trebala ostati kao prije nekoliko decenija.

Novo doba, novi ljudi, nove navike, nove potrebe,...

Ako pogledamo prošlost, evidentno je da su postojale:

Prva Jahorina (ugrubo, tamo negdje od 1955 ili 1960 do 1980), u kojem je ski centar bio romantična verzija planine. Skijalo se na Cvijanovoj, Partizanu, Šatoru, zimovalo u Mladosti ili Jahorini, a do planine vozilo iz grada putem preko Trebevića. Sve sa Bubom, i skijama u njoj.
Dolaskom ZOI u Sarajevo, nastala je Druga Jahorina, tamo negdje od 1981-1982 počinje preokret: novi put preko Pala, nove žičare, ratraci, staze, o novim hotelima da ni ne govorimo. Počelo se pričati o Ogorjelici, Poljicama, Prači, pričalo se o partijima u Košuti ili Bistrici. I tada su neki žalili za "pravom" Jahorinom, i insistirali da je Cvijanova bila najbolja žica na svijetu. I svi dolazili sa Golfom iz TAS-a, a krovni nosači su postali normalna stvar.
Takvu Jahorinu je 2015. godine naslijedila ova Treća Jahorina, na stereodima. Šesterosjedi, gondole, šatori, silikoni, novo vrijeme novi ljudi. Sada mi o Ogorjelici pričamo kao stariji o Cvijanovoj. Golfa je zamijenio G55 AMG. Bez skija, jer se ionako skije rentaju na dan ili dva.

Tako to ide, nema vremenske kapsule.

Šta dalje? Ko se uklopi, nastavit će skijati na Jahorini. Ko se ne uklopi, traži drugo mjesto.

Meni je Jahorina recimo 1990 bila 100% mojih ski dana. 15 godina kasnije, bila je 50:50 sa Bjelašnicom. Prošle sezone 25% spram Bjelašnice 75%. Ove godine, teško preko 10%...

Možda najbolje o tome govori podatak da je prodaja sezonskih karata za OC Jahorina pao na nivo par stotina, vjerovatno ove godine nešto malo preko 200, dok je broj sezonskih karata na Bjelašnici otišao u visine, ove godine vjerovatno 1500+. Prije 20 godina, mislim da je bilo obrnuto...

Ali ono što je po meni bitno, ko kaže da je to loše? Neka bude tako, šta fali
Nisam Ja protiv poboljsanja, poskupljenja u odnosu na poboljsanja, ali sam protiv naplate najskupljeg parkinga a da ga ja moram cistiti, da bez lanaca u Sator ne mogu izaci, i na kraju, ono sto me razljutilo najvise, kupim ski pass a jedan od sestoseda ili cak 2 se naprasno "pokvare".... tako da, nista se tu nije promenilo...ako nema "dovoljno" skijasa necemo bas vse zice paliti...zar ne?