Rezultati 1 do 7 od 7

Tema: Sklopiva turno skija Elan Ibex Tactik

  1. #1
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano Sklopiva turno skija Elan Ibex Tactik

    Sklopiva turno skija Elan Ibex Tactik

    U istoriji je bilo dosta pokušaja da se proizvede skija koja se preklapa, ali su svi iz ovih i drugih razloga bili neuspešni. Stvaranje složivih (preklopnih) skija bez žrtvovanja njihovih osnovnih osobina smatralo se kao nemoguća misija. Do sada!

    U projekat sklopive Elan skije od početka je uključen Davo Karničar, jedan od najboljih alpskih skijaša svih vremena, poznat kao prvi čovek koji se na skijama spustio niz Mont Everest. "Priznajem da na početku nisam verovao da bi se na tim skijama moglo sigurno i efikasno voziti kao na klasičnim. Ali ubrzo su moje sumnje bile otklonjene. Bio sam izuzetno iznenađen koliko su efikasne i bezbedne ove skije."

    Zašto bi skijaš uopšte imao potrebu da sklapa skije?

    resizedimage600315-ibex-tactix-davo.jpg

    Davo Karničar je naravno najbolja adresa za takva pitanja.
    "Misija sklapanja skija je dvojna. Na zahtevnijem penjanju, gde su skije prikačene na ranac, mi smo mnogo agilniji sa preklopnim skijama. Naime, nemamo šta da štrčii smeta iznad naše glave i ispod našeg pojasa. Pored toga, sklopljene skie znatno olakšavaju uspon gde koristimo cepin, jer možemo slobodno njime zamahnuti iznad glave. To takođe značajno povećava sigurnost. Sklopljene skije imaju prednost i prilikom spuštanja, posebno kada ih moramo iz različitih razloga spuštati okačene u rancu. Ako prilikom spuštanja imamo klasične skije na ranacu, lako mogu da se zaglave na stenama, u korenju a prepreka može biti i veoma strm nagib. Sklopive skije automatski eliminišu sve ove probleme."

    Naravno, sklopive skije se moraju dokazati u svojoj osnovnoj misiji - skijanju.
    "Skije koje se sklapaju su odlične uprkos malo većoj težini pre svega zbog dodatne ploče ispod skijaške cipele. Ova skija je dodatno čvršća i zahvaljujući ovoj ploči ona postaje aktivnija. Lično, to je razlog zašto se na ovim skijama osećam sigurnije", dodaje on Karničar, koji je sklopive skije već testiralo. Takođe, ove skije će koristiti u najzahtevnijim alpsko-skijaškim poduhvatima, koje planira u bliskoj budućnosti.

    resizedimage60092-tactix-folded.png

    Skije Elan Ibek Tactik su dostupne u rekreativnoj i vojnoj verziji. One su opremljene posebnom pločom koja omogućava sklapanje za 180 stepeni. Za montažu i slklapanje potrebno je oko dvadeset sekundi. Skija u normalnom, rasklopljenom položaju ima dužinu 163 cm. Kada je preklopljena, ona meri samo 90 centimetara. Uz njenu pomoć, kretanje kroz zimski pejzaž je mnogo lakše, efikasnije i sigurnije.

    resizedimage600315-ibex-tactix-2018.png

    https://www.skijanje.rs/vesti/ski-op...n-ibex-tactik/

  2. #2
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

  3. #3
    Super Member hallo avatar
    Datum registracije
    13.01.2012
    Lokacija
    Loznica, Srbija
    Skije / Bord
    Fisher Ranger 98
    Godina
    53
    Poruke
    913

    Podrazumevano

    Zanimljivo , naravno za sada skupo (za mene) ali bih voleo isprobati pa ako neko nekim slucajem isproba malo feedback-a?
    Sve sam cuo i video...ja sebe i smatram za rekreativnog skijasa...uslov za nesto vecu kategoriju je veci broj dana na snegu, koje bih voleo da mogu priustiti. Moje iskustvo kaze da bi napredovao 1-dno dnevno skijanje ama ic ne pomaze...3 dana minimum u kontinuitetu i tako cca 10 puta u toku sezone i moze biti nekog napretka ka nesto boljem od REKREATIVNOG skijasa.
    Osim toga, sve me vise privlaci ideja skije na ledja pa teraj uz brdo a posle plazaj dokle god moze niz brdo...imam i nekoliko istomisljenika tako da razmatramo mogucnosti i ovo bi nam bilo EXTRA... hvala @Wlad &@trendo
    Vo se vezuje za rogove a Covek za Rec!!!

  4. #4
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Skije idu na ledja tamo gde je nemoguce terati skije nogama, naravno uzbrdo, odnosno tamo gde moras penjati rukama i nogama...na stenu.

    Ovaj Tactik je suvisan za nas 'smrtnike', to je pravljen za 'specijalce' a osnova je uzeta od
    https://www.elanskis.com/en/cat/prod...carbon-150793/
    samo sto je isecena i ugradzen mehanizam za rasklapanje.
    Prema devojci na onom klipu tactik kosta 500e, to verovatno bez vezove je ion12 vez kosta plus oko 400eura.
    ibex carbon se moze naci vec za ispod 400e a samo ibex jos jeftinije,

  5. #5
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    A da, ja sam ove sezone vec 'ustedeo' oko 150e za zicare, tako da ta oprema iako skupa za dogledno vreme bude isplatliva
    mada bar meni nije to bio motiv

  6. #6
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    Ovaj Tactik je suvisan za nas 'smrtnike', to je pravljen za 'specijalce' a osnova je uzeta od
    Zar nisi ti isao u pohod na Materhorn, ili me pamcenje vara?

  7. #7
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Eh oggy, tako si me nasmejao da mi je trebalo vremena da malo osmislim
    ma ne mozes u 'pohod' na Matterhorn, no to je druga prica
    bio ja dva puta na Dufourspize, sa strane Zermatta i sa strane Alagne
    i isao bih ponovo, ali kao smrtniku ne trebaju mi ove skloplive specijalke

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •