Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 55

Tema: Povraćaj poreza (Tax refund)

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano Povraćaj poreza (Tax refund)

    Jel može neko ko je prolazio proceduru povraćaja poreza za skije i ostalu ski opremu da opiše kako izgleda celokupna procedura?

    Da li se povraćaj dobija u punom iznosu ili se deo odbija za neke administrativne troškove ili ne znam ti šta već?

    Da li porez vraća neka državna služba ili se to radi posredno preko neke firme koja se time bavi (npr. Global Blue)?

    Da li je povraćaj poreza moguće dobiti za svu ski opremu ili postoje neka ograničenja? Na primer, povraćaj je moguć samo za artikle čija pojedinačna cena prelazi XYZ €. Ili možda samo za tvrdu robu (skije, vezovi, štapovi...), a ne i za garderobu i slično.

    Može li se povraćaj poreza dobiti za kupovinu obavljenu u bilo kojoj prodavnici ili isključivo iz prodavnica obeleženih kao "tax refund"?

    Verujem da će informacija mnogima biti zanimljiva.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Bila skijaška oprema ili bilo šta drugo, za kupovinu u zemljama EU procedura je jednostavna:
    - pri kupovini robe tražiti od trgovca da se popuni Tax Free obrazac
    - na izlasku iz EU (granica SLO-HR) ovjeriti obrazac kod slovenačkog carinika (kućica prije policije). Ako nije gužva, može i iz auta, a ako jeste, prođe se policijska provjera, parkira i prošeta nazad do carinika
    - odmah sa ovjerenim obrascem otići do Tax Free kancelarije u sklopu graničnog prelaza i podići gotovinu. Novac se može podići i kasnije (u roku od 6 mjeseci) u bilo kojoj Tax Free Refund ovlaštenoj ustanovi (u BiH je to ona banka sa žutim znakom i dvije baklje).

    Par napomena:
    - postoji minimalni iznos vrijednosti računa preko kojeg se može dobiti Tax Free obrazac. Ne znam koliki je limit, ali pretpostavljam da je između 50 i 100€.
    - tražiti prilikom popunjavanja obrasca da vam izdaju kopiju računa ili da fotokopiraju račun i ovjere ga. Originalni račun ostavljate prilikom podizanja poreza! Bez njega vam garancija ne vrijedi (npr. ako ste kupili fotoaparat koji ima međunarodnu garanciju).
    - ne dobije se nazad puni iznos poreza, ali bolje išta nego ništa. Nadajte se negdje između 10 i 15%. Prilikom popunjavanja obrasca postoji tabela sa rasponima vrijednosti računa i pripadajućim iznosima za povrat. Princip je otprilike: za iznose vrijednosti računa od 200€ do 300€ dobiješ npr. 23€.
    - ako vrijednost prelazi 500€, slovenački carinik preko kompjutera obaviještava hrvatskog koji vrši sačekušu. Onda ide procedura sa hrpom papira koji se moraju popuniti na ulasku u Hrvatsku i pokazati prilikom izlaska iz Hrvatske. Priča se da nisu besplatni, ali srećom ne osjetih na svojoj koži. Ali ako zamolite, možda vam slovenački carinik taj podatak unese u kompjuter sa 20-tak minuta zakašnjenja, a za to vrijeme ste vi već prešli hrvatsku granicu.


    Kod kupovine u Hrvatskoj, postoje dva načina: Tax Free obrascima i obrascima ministarstva finansija (ili nešto slično). Neke trgovine imaju jedno, neke drugo, a neke oba. Prilikom ovjere na granici treba kopirati pasoš, račun i obrazac. Takođe traže da vide robu, što nije slučaj kod slovenaca. Za Tax Free je slično kao i kod kupovine u EU, osim što nisam siguran da li možete odmah na granici podići novac. Ovu drugu vrstu obrazaca takođe ovjeravate kod carinika na izlazu iz Hrvatske, a povrat PDV-a (i to punog iznosa!) možete da odradite samo u trgovini u kojoj ste robu kupili, tj. sljedeći put kad tamo odete (uz pasoš na čije ime je popunjen obrazac može i neko drugi podići novac).


    Prilikom ulaska u svoju zemlju dužni smo prijaviti sve što podliježe carinjenju. To ne znači i da hoćemo.

    Nadam se da nisam zaboravio šta bitno.

    P.S. U određenim forumaškim krugovima sam svojevremeno bio izuzetno cijenjen u vezi povrata MwSt kod online kupovina.

  3. #3
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano



    Je l' treba detaljnije, ovo da se odštampa i nosi sa sobom...

    Možda mali dodatak, iako nije teško pretpostaviti.
    Procedura povrata PDV-a (pun iznos) je isti i za EU. Prvo pitati može li, tete i čike popune namjenski obrazac, ovjera na izlazu iz EU (još malo na granici SLO-HR ) i u roku od 6 mjeseci neko treba da navrati u radnju u kojoj se kupovalo, naravno sa gore navedenim dokumentima (obrazac, kopija pasoša kupca i duplikat računa).
    Primjer je iz Slovenije.

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Ovo je elaborat na temu. Hvala!

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    12.01.2011
    Godina
    38
    Poruke
    317

    Podrazumevano

    Jedan savet, kada overavaš na SLO-HR granici, nemoj parkirati na onom parkingu u ničijoj zemlji jer hrvatski carinik ima običaj da baci pogled na parkirana kola i posle može da te trkeljiše a i verovatno da ti naplati carinu ako ti pronađe neke stvari koje si očigledno uvezao. Ja to kad radim obavezno poskidam pakovanja i etikete da ne bi bilo posle kuku lele.

  6. #6
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ftj Pogledati poruku
    Jedan savet, kada overavaš na SLO-HR granici, nemoj parkirati na onom parkingu u ničijoj zemlji jer hrvatski carinik ima običaj da baci pogled na parkirana kola i posle može da te trkeljiše a i verovatno da ti naplati carinu ako ti pronađe neke stvari koje si očigledno uvezao. Ja to kad radim obavezno poskidam pakovanja i etikete da ne bi bilo posle kuku lele.
    Da, koliko sam shvatio to rade da ne bi ti za račun nekog hrvatskog državljanina nešto uvezao u državu bez plaćanja poreza. Ali valjda u tom slučaju možeš uredno na ulasku i izlasku iz Hrvatske da prijaviš tu robu?

    Mada, u svakom slučaju je manje cimanje zaobići tu proceduru, pogotovu ako roba nije upakovana. Šta zna onaj da li su na primer to skije koje si poneo sa sobom iz Srbije ili si ih kupio tamo.

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    12.01.2011
    Godina
    38
    Poruke
    317

    Podrazumevano

    Samo su me jedanput cimali hrvatski carinici i to baš kad smo parkirali na ničijoj zemlji i otišli da odradimo povraćaj. Pitao nas je što smo stali na ničijoj zemlji i mi smo se pravili ludi a refundirali smo porez za robu preko 1,500 eur ali smo poskidali etikete i pobacali pakovanja tako da posle pretresa nije mogao ništa da nam kaže.

    Ako ovo čita neka policija, samo da se zna da sam sve ovo izmislio zarad zanimljive priče

  8. #8
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    42
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Sve je Stevo rekao.
    Ja sam radio povrat PDV na ski poremu. Povrat PDV-a je 12%. Toliko dobijas para nazad.
    Moj savjet. Ne raditi povrat na izlazu is Slovenije posto oni uzimaju proviziju za sve kupovine koje nisu uradjene u Slo. Uzimaju 50%. Na svakom obrascu ti pise povratna mesta u kojoj zemlji.
    Sto se tice sume od koje je povrat PDV moguc zavisi od zemlje do zemlje. France, Italy, Spain je od 150eur. Austrija, Nemacka itd od 75eur.

    Mislim da do 3god po novom vaze obrasci tj povrat.

    Ovo sto Stevo kaze ako vrednost prelazi preko 500eur Hrvati rade sacekusu. To mi se nikada nije desilo a znao sam imati vrednosti i od par hiljada. Jesam se kao spricer oladio ali nikada niko nije me docekao.

    Nemaju sve trgovine isto. U Austriji recimo 90% povrata radi Global Blue a ostalo Global Austria i oni zahtjevaju slanje racuna nazad postom njima pa ti oni isplate na kreditnu karticu. Do sada sam 3 puta ima njiohov povrat poreza i nikada nisam dobio pare nazad
    History is made by those who dare to break the rules.

  9. #9
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Grazer Pogledati poruku
    ...Ovo sto Stevo kaze ako vrednost prelazi preko 500eur Hrvati rade sacekusu. To mi se nikada nije desilo a znao sam imati vrednosti i od par hiljada. Jesam se kao spricer oladio ali nikada niko nije me docekao....
    Vjerovatno si tih par hiljada imao na više računa koji pojedinačno ne prelaze 500 EUR. Kupih prošle godine fotoaparat od 650 EUR, pa me je carinik upozorio na činjenicu da to mora prijaviti hrvatskoj carini...

  10. #10
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Grazer Pogledati poruku
    Sve je Stevo rekao.
    Ja sam radio povrat PDV na ski poremu. Povrat PDV-a je 12%. Toliko dobijas para nazad...
    ...Do sada sam 3 puta ima njiohov povrat poreza i nikada nisam dobio pare nazad
    Samo drugačije rečeno, ti si bolje je reći vraćao dio PDV-a, eventualno čitav, zavisno kolika je stopa u zemlji u kojoj si kupovao.
    Ako si se direktno vratio u radnju sa potrebnom dokumentacijom, trebalo bi da si dobio ukupan iznos PDV-a, u ostalim slučajevima (posrednici koji se bave tim poslom) manji (zavisno od posredničke ponude, tj. kvota).

    Poz

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •