Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 27

Tema: Ski Amade - Ski Patrola

  1. #1
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    59
    Poruke
    64

    Podrazumevano Ski Amade - Ski Patrola

    U prethodne tri godine skijali smo 3x7=21 ski dan u Amade regionu. Mada je o Salcburškoj – Ski Amade regiji, odnosno njenim delovima, na forumu bilo reči u par navrata, rešio sam da napišem ovaj pregled, prvenstveno zbog onih koji nisu tamo skijali, a žele, i dvoume se odakle da ga „načnu“.
    Sezona 2010/11 – Gastain dolina
    Deo Amade regiona najbliži nama, što je presudilo da odatle krenemo u istraživanje. Nešto manje od 740km od Beograda. Autoput BG-ZG-Lj-A do Spitala a odatle magistralni, sasvim solidan, do Mallnitza. Tu smo čelali na auto-voz(red vožnje moguće čekirati na sajtu) i za nekih desetak minuta vožnje ušli u Gastain dolinu. Smeštaj je bio u mestu Bad HofGastajn(BHG), centralno pozicioniranom mestu u dolini što se tiče skijanja( moja preporuka kod izbora mesta smeštaja). Odatle se vrlo lako žičarama diže na vrh Šlosalm odakle se staze granaju u dva pravca: prema ski centru Angertal koji se nalazi u useku i iz koga žice dalje vuku ka Bad Gastajnu i njegovim stazama, i prema samom Bad HofGastajnu. Pejsaž uglavnom glečerski, staze široke i isprepletane uglavnom crvene, mada je odabirom pravca spuštanja moguće prilagoditi i slabijim skijašima. Pravac ka BHG, staze izuzetno dugačke mada ne i široke, pozicionirane severno i duže drže(bili kraj feb. početak marta). Deo ka Bad Gastajnu južni, posle podneva gotovo nemoguć za skijanje. Duž staze nekoliko lakat krivina, potpuno ne obezbeđenih, samo tabla sa strelicom, ništa mreža, a nagib sa druge strane, pa otprilike toliki da nije nikako za skijanje. Naravno da se tu obično skijaši zaustavljaju i pravi gužva. Imo sam zlu sreću da proletim baš preko jedne od tih krivina u pokušaju da izbegnem neku devojku koja mi je presecala putanju. Let je bio na nivou najboljih spustaških Akselovih, a prizemljenje na leđa. Što zbog ogromne strmine, što zbog mekanog snega pomešanog sa blatom, senom i kravljim g. „Doskok“ je bio prihvatljiv. Nakon što su skije i sve ostalo što sam imao otpale, i nakon surfovanja da ne pominjem opet po čemu sledećih tridesetak metara, sretno i zdravo sam se zaustavio i tokom ostatka dana uživao u privilegiji usamljenih vožnji na ovdašnjim žicama. Na samom Bad Gastajnu staze široke dobrim delom kroz šumu i uglavnom ravne.
    Pored ova dva vrha (Šlosalm i Stubnerkogel)Gastajn dolina ima još dva veoma dobra skijališta do kojih se brzo stiže(15 min.) ski autobusima koji su perfektno organizovani i besplatni.
    Prvo je Sport Gastajn sa najvišom nv. u dolini, preko 2600m. Idealno mesto u slučaju viših To ali i ne samo toga. Uvek duva, suroviji uslovi ali staze super. Uglavnom za bolje skijaše. Staze izuzetno dinamične i duge. Dovoljno široke, promenljivog nagiba po poprečnom preseku, što omogućava neverovatnu promenu dinamike skijanja. Izuzetno! Da napomenem da je reč o centru sa manjim brojem staza, ali sasvim dovoljno za solidan dnevni tempo.
    Drugi centar je DorfGastajn-Grosarl, sa ogromnim brojem dobrih staza, bolje pozicioniran u odnosu BHG, pa su staze uvek nešto tvrđe i duže drže. Priča za sebe. Ne treba nikako propustiti. Mislim da je skijanje čak efikasnije nego u centru doline(BHG), a i manja je frekvenca skijaša. Vreme za zabavu, ako se ima snage, otvoreno-zatvoreni bazeni u BHG i BG. U BHG je bolji!
    Sezona 2011/12 – Flachau – Flachau Vinkl - Wagrain
    Istim putem kao i prethodne sezone, sem što smo umesto skretanja za Spital nastavili autoputem pravo i nakon prolaska dva Tauern tunela stigli smo u Flachau (gde nam je bila baza)čak i brže nego do Gastajna.Samo skijalište je sa stazama orjentisanim na dve strane brda. Ka Flachau je veći broj staza koje su ipak dimenzionirane za počenike i (vrlo) malo naprednije skijaše, sem staze Herman Majer gde se vozi FIS slalom, i koja je pravi užitak za skijanje, mada je kao i sve slalom staze kratka. Druga strana brda, ka Wagrajnu,dve staze, crvene relativno duge uske kroz šumu. U principu skromno za malo bolje skijaše. Ovde smo skijali 2 dana.
    Vrlo blizu Flachau (15 min.)ski busom(besplatno), na samom autoputu nalazi se tačka zvana Flachau Vinkl. Ovo je polazno mesto za dva ski centra. Prvi je Zauchensee. Do njega se gondolama brzo stiže. Dosta plavih staza i spojnica, ali i dve jače staze, zbog kojih smo i išli tamo. Kombinacija crveno crnih staza od kojih se na jednoj vozi ženski FIS spust. Staza uska kroz šumu, i sa dosta hupsera na strmim delovima(pored minusne To) Sve u svemu nije loše, bolje od Flahaua, mada nedovoljno staza. I ovde smo proveli dva dana.Sa druge strane autoputa i Flahau Vinkla su staze ka mestu Klajnarl. Ima ih dosta jako su blage i savršene za učenje svih vrsta snežnih umeća.
    Desetak kilometara od Flahaua nalazi se mesto Wagrain u koje se možete stazom spustiti iz Flachaua pa onda ski busom(5min) koji doduše nije baš čest(čini mi se ide na oko sat vremena) ili kolima doći iz Flahaua, pošto ski bus do ovog mesta nije u okviru ski pasa. Sam centar ima prgršt izuzetno kratkih staza, što strmih, što lakih, kao i jednu crvenu dužu od vrha do mesta. Stazama se preko brda može doći do sledećeg mesta Alpendorfa do koga vode od vrha dve pristojne crvene staze. Sve u svemu dosta isprekidanog skijanja, vremena na žici, presedanja...efikasnost-slaba. Staze umereno široke - kroz šumu. Skijali jedan dan. Vreme za zabavu ako se ima snage, otvoreno-zatvoreni bazeni u Altenmarktu!
    Dva dana su odvojena za posetu Šladmingu tj. Planaiu i Rajteralmu.
    Sezona 2012/13 - Schladming
    Odlučili da promenimo trasu putovanja. Vozili preko Budimpešte i Beča do Schladminga (Rohrmosa), koji je bio baza za ovu godinu. Put oko 150km duži, (nego preko Slo.)ali i oko 100Eur jeftiniji, plus jedna granica manje. Isplati se – sve preporuke. Nakon prošlogodišnjeg skrininga (dva dana)rešili da da obavezno ispitamo staze pripremljene za svetsko prvenstvo. Ukupno četri vrha povezana liftovima. Najjače staze na Planaiu i Rajteralmu, mada i Hochvurzen i Hauzer treba probati iako imaju znatno manje staza i slabijeg kvaliteta. Samo skijanje na prva dva vrha zadovoljava sve apetite sedmodnevno ludovanja i sigurno i duže. Centar kompletan, staze za sve kategorije. Kvalitet staza, priprema kao i sam dizajn staze na vrhunskom nivou. Odskače znatno od svega proskijanog u Amade regionu. Staze široko postavljene, vrhunski orjentisane(severno), žičare idealno pozicionirane ( od podnožija brda, pa od 1/3 brda, pa od polovine), što omogućava skijanje sa različitih nadmorskih visina pri različitim temperaturama. Ovo smo obilato koristili pošto su To bile oko nule. Kada je u podnožiju +2 i kačamak , na 1/3 brda je oko nula i moguće je pristojno skijati duže vreme i naravno duže trase. Pa se kasnije povući nešto više. Takvo smisleno planiranje moram da priznam nisam video na drugim mestima, a i ne obrati se pažnja dok ne zatreba. Zato su veliki centri zaista veliki pa se o svemu vodi računa, a Schladming je sigurno jedan od njih. Da nije tako sigurno nebi dobio organizaciju SP. Zapažanja koje sam izneo donekle mi je i skiline potvrdio. Broj pređenih km, visinske razlike, u ovom centru bile su značajno veće nego na drugim mestima, mada je na to i osećaj koji smo imali tokom skijanja nedvosmisleno ukazivao. Dakle, efikasno skijanje, super uživanje. Vreme za zabavu (mada je termin pogrešan jer skijanje je glavna zabava) ,dakle vreme mimo skijanja: u mestu dosta kafića, atmosfera ok, nije pusto. Neuporedivo u odnosu na prethodno opisane centre. Ipak Šladming ima 5000 stanovnika.
    Na kraju kada bi kategorisao mesta na kojima smo skijali u Amade regionu, od najboljeg,to bi moglo biti ovako:

    1.Schladming (Planai, Rajteralm)
    2.DorfGastain-Grosarl
    3.Sport Gastain
    4.Bad(Hof)Gastain
    5.Zauchensee
    6.Flachau
    7.Wagrain-Alpendorf

    Gastain.JPG

    Gastain2.JPG

    Gastain3.JPG

    Flachau.JPG

    Flachau2.JPG

  2. #2
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    59
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    I još malo slika iz Schladminga i Zauchensee.
    Priložene slike Priložene slike
    Izmenio/la Extreme; 22.02.2013 u 12:55.

  3. #3
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    sta je ono na prvoj slici, kao neki transport ali ne za skijase, neka traka za transport
    History is made by those who dare to break the rules.

  4. #4
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    59
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Tako je. Rec je o traci koja vuce jednu malu kabinu koja izvlaci skijase(takmicare) od kraja gondole na vrhu, na pocetnu kotu staze za zenski Fis spust u Zauchenss-u.

  5. #5
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Vidim da je bas kratka. iskreno nisam siguran da sam ovako nesto vidjao, mozda i jesam ali da nisam obratio paznju
    History is made by those who dare to break the rules.

  6. #6
    Member
    Datum registracije
    17.12.2010
    Godina
    44
    Poruke
    86

    Podrazumevano

    Rezervisao sam smestaj u oblasti Ski Amade na obodu Radstata prema Schladmingu. Prvobitna zamisao bila je sam Schladming i koncentrisanje na staze na cetiri brda iznad ali su cene apartmana bile visoke pa se malo pomerilo u stranu, naravno i cena dosta povoljnija. Onda sam shvatio da je pozicija takva da sam na 15-20 km od nekoliko skijalista iz Amade oblasti pa se javila ideja da se obidje vise njih. Konkretno: Radstat/Altenmarkt, Zauhensee/Flachauwinkl, Flachau/Wagrain i naravno ipak akcenat na sam Schladming. Onda procitah ovde a i komsijsku recenziju da je Flachau/Wagrain otprilike truba pa sam pomislio da bi bilo dobro na dan skoknuti do Obertauerna koji je takodje 15-ak km udaljen ali nije u sistemu Amade vec bi trebao Salzburger Superski sto i nije problem jer je par EUR samo skuplji. Ako neko ima neki predlog ili sugestiju neka se javi, dobro bi doslo. Mozda neko od ovih skijalista i nije vredno odlaska a neko zasluzuje i dva dana. O Obertauernu nisam nasao utiske, ne verujem da niko sa ovog foruma nije isao tamo.

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ima ih u nekoliko tema, ali najbolje da se koristi ova:

    http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=5508

    (Obertauern)

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Ako bude dovoljno hladno onda je Šladming, tj ta 4 brda, najveći a meni i najbolji dio. Ako malo otopli onda je bolje u Oberu skijati, ipak je dosta viši.

  9. #9
    Member
    Datum registracije
    17.12.2010
    Godina
    44
    Poruke
    86

    Podrazumevano

    I meni je Schladming primaran cilj. Ali praticu prognozu i u slucaju losijeg vremena biracu tamo gde je vedrije i bez padavina. Predvidja se za iducu nedelju jos padavina i nize temperature tako da mislim da nece biti problema sa velikim plusom. I sam Schladming koji je i najnizi u okolini se jutros zabeleo.

  10. #10
    Member
    Datum registracije
    17.12.2010
    Godina
    44
    Poruke
    86

    Podrazumevano

    Evo u najkracem utisaka o do sada posecenim skijalistima. Detaljnije po povratku.

    1. dan Zauchenzee/Flachauwinkl - zasluzuje prelaznu ocenu, vredi posetiti na dan, eventualno dva
    2. dan Altenmarkt/Radstadt - odlicna infrastruktura za ovako malo skijaliste, lepih par staza, ali minijaturno, opeglano celo za 2-3 sata. Koga ne mrzi da se izuva dva puta u toku dana a u prolazu je vredi svratiti i videti; Flachauwinkl/Kleinarl - nekako mi nije leglo, izgubljeno vreme, da nisam otisao nista ne bih propustio
    3. dan Hochwurzen - dan kakav se samo moze pozeleti, staze nakon novog snega od prethodnog dana skoro idealne, bez guzve, zbog lose veze sa Planai ceo dan proveden ovde i sve staze doktorirane
    4. dan Planai - lose vreme od ranog jutra, vejavica, slaba vidljivost, vetar... Izlazak na stazu tek oko podne. Od tada do poslednje voznje u 16:30 odvaljivanje da se nadoknadi propusteno prepodne. Naravno, uz Hochwurzen najbolje skijanje do sada.

    Za sutra najavljeno sunce bez jednog jedinog oblacka. Ako se obistine prognoze Hauser-Kaibling i neproskijane staze na Planai.

    Opsti utisak: neverovatno dobri uslovi za skijanje pri temperaturi i do 9 stepeni gospodina Celzijusa. Na Kopaoniku bih verovatno mogao da cepam tablic ili sah.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •