@niipheus
U principu, mi se slazemo po svim pitanjima. Po pitanju delovanja zelenog vektora ocito je samo nesporazum. Vidim da si me (pogresno) shvatio da sam rekao da zeleni vektor saopstava svoju energiju na podlogu bocno, bukvalno u pravcu svog delovanja. Svako s osnovnim znanjem fizike zna da je to nemoguce, upravo zbog slaganja vektora.
Ja sam o "zelenom" vektoru kao pravcu delovanja sile govorio u kontekstu da sila "R" nije jedina i iskljuciva sila koja deluje na rubnik (sto je stekan tada kategoricki tvrdio).

Seti se moje analogije klatna, fiksiranog za pod (pomenuo sam ga u jednom od ranijih postova), kao i da sam rekao da mi u stvari u zavoju balansiramo na rubniku. A to je tacno ovo sto si ti nacrtao. Znaci u principu, pricali smo isto.

Nisam hteo da se upustim u duze pisanje i obrazlozenje dok ne sacekam tvoj odgovor, ali vidim da nema ni potrebe. Samo cu ukratko, jer ovo je sve zaista vrlo prosto i svi to znamo posto je to fizika iz srednje skole, slaganje vektora.

Dakle, dijagram koji si nacrtao, je staticki, ali skijanje je dinamicki sport. Znaci, ove tri sile (vektora su uzajamno povezane. Kako menjamo pritisak na skiju (da li promenom nagiba padine, inklinacijom/nagibom same skije u odnosu na padinu, pritiskom/torkovanjem stopala, rotacijom femura, itd), tako ce se crveni i zeleni vektor menjati (uzajamno srazmerno) po intenzitetu, a rezultirajuci ljubicasti vektor i po pravcu i po intenzitetu.

Zato sam i pitao stekana sta to onda utice na bocni rubnik, ako je, po njemu, kontakt sa snegom (ledom) zanemarljv, jer svako ko je upoznat s trecim Njutnovim zakonom zna da je to nemoguce, ali odgovor nisam dobio.

A ono sto si pomenuo "ako izuzmemo zelenu silu" - ona se ne moze izuzeti sve dok je skija na rubniku; ona prestaje da deluje kad je skija celom povrsinom na kliznoj ploci.