Ulazak buseva u Saint Sorlin de Arves
U Saint Sorlin de Arvesu postoji jedno pravilo da komercijalnim autobusima ne dozvoljavaju prilaz hotelima, već je potrebno da se svi putnici odvezu na centralni parking odakle se njihovim lokalnim busevima putnici besplatno razvoze do konačnog odredišta. Mi smo uspeli po dolasku da sredimo da naši autobusi odu do rezidencije Rive Droite (oni u Chaletama nisu imali taj problem), ali jednostavno policija u povratku i pored nase dobre volje nije dozvolila da nam autobus po autobus, kako smo organizovali, dodje ispreed hotela da putnici ubace stvari. Mi smo dali sve od sebe da to ponovo omogućimo, kako i u dolasku, ali jednostavno Francuzi imaju svoja pravila i procedure protivu kojih se ne moze. Tako da je u potpunosti nebulozna prica sa lancima i ostalim glupostima.. Naravano da svi autobusi imaju lance i zimsku opremu i to se uopšte ne dovodi u pitanje. Ne znam zasto neko ima izraženu potrebu da iznosi nebuloze poput toga da autobusi nemaju zimsku opremu, neproverivši to i na svoju ruku paušalno procenjujući. Pa da li ste gospodo videli one Nemce, Poljake, Holanđane, koji bez pogovora dolaze na parking i idu satlovima do svojih rezidencija.. Njihovi vodici i ne pokusavaju da obezbede prolaz do hotela, jer im je normalno da se povinuju pravilima zemlje u koju su došli, ne ulazeći u to da li je pravilo glupo ili ne. Mislim priča sa lancima i opremom... stvarno nema smisla...

Đubre
Na dan polaska kada se vršio checkout, zove me recepcionarka i govori mi da odem da vidim hodnik koji vodi od drugog sprata ka garaži i dok se to ne sredi niko neće moći da dobije depozit koji se ostavljao za apartmane. Hodnik je bio zatrpan đubretom, verovatno iz razloga što je kontejner bio čak preko puta rezidencije.
Čak su i zbunjeni Francuzi posle prve-pete kese đubreta nalepili i papir na kome je bilo nacrtano da je tu zabranjeno da se baca smeće. Ali šta kada je to kud i kamo lakše nego da se prelazi ulica i odlazi do kontejnera. Zahvaljujući pomoći nekolicine članova, za pola sata smo izbacili svo smeće i svi su zadovoljni dobili natrag svoj depozit.. Shvatite da nas ima raznih i shvatite da isto tako opaske raznih mogu biti primerene ili ne..

A ti majstore ili piratu što voliš da pljuješ, što kažes da si za 200 eura mogao da ideš na Kopaonik, zaista i ne čudi sve to što pričaš. Bolje je bilo da danima nisi sa terase istresao svom komšiji, iz apartmana ispod tebe, gomilu đubreta, na šta mi se čovek neprestano jadikovao. Mislim da ti i jeste mesto u Bugarskoj koju toliko hvalis, pa pljuj i bacaj đubre gde god ti je volja.. Daleko je Sunce. Daleko je zapad..

Rezime
Tužno je što pojedine persone, predstavljajući se navodno u ime "svih" pokušavaju da kompromituju rad udruženja SkiBus. SkiBus je došao do ovog nivoa isključivo okupljajući prave skijaše i ljubitelje zimskih sportova koji su se zadovoljni uvek vraćali i širili pozitivnu priču. Naravno bilo je i onih nezadovoljnih, ali oni su bili ubedljiva manjina i oni zaista kao takvi udruženju i ne trebaju. Zahtevi i očekivanja pojedinaca su razni, to stoji, ali bih molio da ukoliko im se nešto ne sviđa prosto odluče da ne putuju više sa nama a ne da nas blate i pljuju (svuda gde stignu uključujući i autobuske stanice) te da iznose totalne neistine.

Na forumu se uvek može udružiti grupa ljudi protiv nekoga lica ili organizacije. To je evidentno. Borba protivu toga je zaista teška. Mi nemamo ni vremena a ni energije da se upuštamo u tako nešto i borimo se sa vetrenjačama. Nakon ovoga će verovatno krenuti navala novih kleveta i osuda navedenih persona i nekih njihovih prijatelja. Ali za sve oni koji su valjano upućeni u naš rad molio bih da ne nasedaju na ovakve priče. Mi posle ovoga apsolutno više nećemo trošiti vreme, energiju i tastaturu za raspravu sa njima.. Pogotovu sa ljudima koji vide problem i tamo gde ga niko drugi ne vidi i koji imaju vremena za ovakve stvari.

Iskreno, mi smo dobili mnoge reči hvale za putovanje u Les Sybelles. Za one koji nisu tamo bili neka znaju da se radi o jednom odličnom skijalištu. Vremenski uslovi za vreme našega boravna nisu bili baš najbolji. Doduše osim dva prekrasna sunčana dana, kada su staze bile perfektno ispeglane. Inače staze su bile malo teže jer je konstantno padao sneg i oni 3-4 dana nisu stizali da to srede kako to inače rade. Ali to je vreme, vremenske prilike, zima, planina.. Sybelles u pitanju jedno zaista fantastično skijalište i mnogo je od strane pomenutih bilo upućeno neopravdanih kritika na njegov račun.

Da li je Les Sybelles zaista bolji od Kopaonika, Boroveca ili Banskog na vama je samima da prosudite. Mi zaista i nemamo nameru da utičemo na vaše mišljenje. Na to imate potpuno pravo, jer različiti su kriterijumi prosuđivanja i strogo su individualnog karaktera.

Hvala na razumevanju.

Marko Cvetković
ULJS SkiBus