Ove godine bio sam pozvan da u Americi provedem desetak dana na skijanju . Kazu,"Ovi nasi iz New Yorka idu svaki vikend na skijanje na 100-tinak milja udaljene skiparkove". Malo skepticno primim ovaj poziv,jer znam da u krugu od 200milja od New Yorka nema vislje tacke od 500metara. I tako, moje sumnje u kvalitet tog skijanja odvele su me ove godine u Italiju. U Italiji cujem pricu o ulaganju Amerikanaca u smestajne kapacitete Italije. Sklope ugovor na 30-tak godina sa vlasnikom manje kuce, da od nje naprave hotel,i vlasniku prvih 30 godina daju 25% . Posle 30 god. hotel preuzima Italijan.
Kaze Italijan, godpodin Moroder, "Amerikanci prave u Americi razne parkove na periferiji svakog grada. Neki su Snowparkovi, neki su Waterparkovi.....i rade 6 meseci godisnje.
Ne budem ja lenj i kad sam se vratio U Bgd, ukucam SKIUSA na Googlu . U Pennsylvaniji nadjem Blue Montain visine nase Avale a same staze na nadmorskoj visini od 100-400metara http://www.skibluemt.com/SkiBl...index.aspx . Skipark ima 15-tak modernih zicara sa svake zicare krece po 2-3 staze, ukupne duzine oko 40km, sve idealno pripremljeno. Dnevno 50$ . Fotke fantasticne,na sve se racunalo, autoput do centra. 1sat od NEW YORKA .Ljudi sve napravili sami,ono sto u Srbiji postoji a nije iskorisceno.(planinu i staze) Nisam ulazio u detalje, ali predpostavljem da je tehnologija pravljenja snega nesto slozenija nego u Evropi gde su skicentri daleko vislji,a temperatura niza.
Ovakvih skicentara u Americi na stotine. Kod nas ne bi to funkcionisalo, skupa investicija, jos skuplje odrzavanje, i 50$ dan jos skuplje..ILI?