Strana 3 od 20 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 192

Tema: LAVINA - borba za život

  1. #21
    Senior Member yves avatar
    Datum registracije
    09.02.2005
    Lokacija
    milky way
    Poruke
    129

    Podrazumevano

    Pitam se da li stignu da misle o bilo chemu kada chuju grmljavinu pod sobom i skapiraju da su pokrenuli chudovishte?!

  2. #22
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ako ti izazoveš onda ima malo vremena... Ako te potkači po sred livade onda slaba vajda, plivaš i plivaš .

  3. #23
    Senior Member yves avatar
    Datum registracije
    09.02.2005
    Lokacija
    milky way
    Poruke
    129

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Ako ti izazoveš onda ima malo vremena... Ako te potkači po sred livade onda slaba vajda, plivaš i plivaš .
    U prvoj varijanti ima vrmena da stignesh do onog: "hleb nash nasushni daj nam danasssss....."

    A u drugoj imash tek za ono: "Ocheeee......"

    Jel toliko otprilike

  4. #24
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    to na klipu izgleda sve tako brzo
    ali u stvarnosti se pitas hocel ovo ikada stati
    barem ja predpostavljam
    sjecam se par gadnijih padova sto se naravno ne moze porediti
    meni je doslo kao vjecnost
    cini mi se da sam imao vremena da procitam anu karenjinu u medjuvremenu
    dok komadi opreme sa mene odpadaju

  5. #25
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ma ima vremena, ali nema šta mnogo pametno da se za to vreme radi . Ako imaš neku opremu, imaš vremena da je aktiviraš, ABS da ispališ, avalung da utrpaš u usta (ako ti je pre toga pripremljen )... Ako pročitaš one report-e, svi odreda koji imaju tu opremu imaju vremena da je aktiviraju, a da ne pričam da većina pokuša da pobegde sa strane, ali "avaj", reka nosi...

    E da, od viška ne 'fali, da prenesem link sa stare (stekanove) teme:

    http://artloversplus.com/ski/avalanchepiau.mpg
    Izmenio/la wlad; 20.02.2008 u 20:21.

  6. #26
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    ja kad sam kupio jaknu(mammut) , dobio sam uz nju knjizicu A.R.M.(avalanche rescue manager)
    izmedju ostalog evo sta pise za People caught in avalache:
    Try to get out of the avalanche area(rarely possible).
    Open bindings, drop poles, try and stay on upper surface.
    Close mouth, arms in front of the face.
    Znaci skoro je nemoguce pobeci iz lavine.
    Najbolje sanse su uz sveta 3 artikla : beacon + shovel + probe
    Ovde navode da su sanse za prezivljavanje uz to 9:10.
    Ako budem imao vremena prekucacu sve, ima dosta korisnih stvari koje tu pisu.
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  7. #27
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    [QUOTE=TADIJA_91;27800].
    Najbolje sanse su uz sveta 3 artikla : beacon + shovel + probe
    Ovde navode da su sanse za prezivljavanje uz to 9:10.
    Hmmmm, naj bolje sanse za prezivljavanje su da ti se nikad ne desi. Vjeruj da mi je to uvijek negdje u malom mozgu na pameti, sta da se sad desi; "a ja i Mujo sami".

    Sanse za prezivljavanje sa 'svetim trojstvom', mislim da nazalosti nisu 9 od 10slucajeva (jel to znaci da 90% koji to nose prezive ili sam pogresno razumijo???).

    Sanse za prezivljavanje povecavaju sprave tipa abs, avalung i sl., a u kombinaciji sa transeiverom/beaconom (da bi mogli uopste da te pronadju).
    Lopata i sonda su oke, ali ni cemu ne sluze kad si ti 'objekat radnje' tj. unesreceni. Kad ti se na glavu sruci kolicina snjega kao iz onih filmova onda nista vise ne pomaze, izmljeven si kao fashirano meso.

    Lopata, sonda i primopredajnik su obavezan materijal jer se polazi od principa da se offpiste nikad ne skija solo. A da se ovi alati obavezno nose pri svakom malo dubljem izlasku van staze, (ali i plicem). A da bi od ove 3 stvari neko imao koristi, na offpiste skijanje se ni po koju cjenu ne treba ici sam (evo laprdam, a prvi sam koji to radi; sve kontam nece mene i "nije ovo opasan teren"). Dakle alati sluze da bi ti pritekao u pomoc nekome iz grupe, jer prosjecnoj alpskoj sluzbi spasavanja treba barem 25 minta da stigne i pocne sa otkopavanjem. Da bi se sanssa za prezivljavanjem povecala, onaj iz grupe koji je imao tu srecu da ne bude zatrpan, treba po svaku cjenu da lokalizuje unesrecenog i pocne s otkopavanjem. Obicno pojedincu, ne strucnom i bez fizicke kondicije ne polazi za rukom da nekog otrpa, ali je poenta da zapocne posao prije no sto dodju profesionalci.

    Nekim magaradima sam zimus prepricao dogadjaj sa holandskim freeriderom kojeg je prosle godine zatrpalo u st.antonu, O slucaju sam citao (i gledao fotografije) na benelushkom freeskiforumu, a zimus upoznam decka (radi u prodavnici skiopreme; probavo sam kod njega cipele brat bratu 3,4 sata :() koji je bio u grupi i koji je onog nestretnika nasao sa beaconom. Mada je 'unesreceni' u trenutku kad je lokalizovan, lezao sa licem van snjega (do usta zatrpan sa glavom na gore), ovom momku koji ga je nasao, nije uspjelo da ga otkopa ni pola za 15-20 minuta minuta, pa ti sad skontaj kakva je to strasna kolicina snjega koja te zatrpa i kolko je otkopavanje mukotrpan posao. A zamisli kad neko lezi na metar i po ili dva ispod snjega.

    Ako budem imao vremena prekucacu sve, ima dosta korisnih stvari koje tu pisu
    NEma potrebe da prekucavas, (bolje vrijeme trosi na trazenje freestyle filmova po netu ), mislim da smo ostavljali ovdje po prilicno linkova, korisnih sajtova na ovu temu; Ako otvoris npr. thread heliskiing, freeride.....vidje ces da tamo ima dosta linkova po pitanju 'snow-safety'

    PS

    E 'mali' dobar ti signature
    Izmenio/la Sapa; 20.02.2008 u 22:03.

  8. #28
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od TADIJA_91 Pogledati poruku
    Znaci skoro je nemoguce pobeci iz lavine.
    Uglavnom ne, ali ima i tih srećnika (sada da "citiram" Sapau, još jedan dobar):

    http://www.youtube.com/watch?v=6qVwIuznFW0

    To što si nabrojao su poznate stvari (da se otarasiš svega) + da "plivas" pokušavajući da ostaneš na površini. To ostajanje na površini manje-više svima uspeva (zato su uglavnom ljudi i nađu do 2m dubine - kažem uglavnom, ima i nesrećnika koji padnu dublje) do pred kraj. Dakle, plivaju i ostaju pri vrhu, ali kada se lavina zaustavlja, onda se "nagomilava" sneg i pravi "brdašce", e tu na kraju lavina zatrpava... Tu pomaže povećavanje zapremine, zato je airbag zgodna stvar - prevencija, da te ne zatrpa.

    Ako te zatrpa, onda je korisna stvar avalung (vidim da sada nije više tako skup avalunk kada se kupi ruksak sa njim ), a još više da imaš beacon (da mogu da te nađu) - to sve pod uslovom da ideš sa većom grupom momčina spretnih sa lopatom (BTW, one lopate što se sklapaju, i što ih nose skijaši su slabašne za pretvrd sneg koji se dobije nabijanjem lavine). "Pravi" spasioci nose dobre lopate, dođe ih 10 i lopataju, 1-2 prijatelja nema šanse da te iskopaju, po pričama koje sam čitao veća je šansa da popadaju pored (i pored velike želje - pocrkaju od umora).

    Po nekom mom redosledu: izbegavaj opasne terene - airbag - beacon/avalung + naravno lopatu+beacon+probe da nosiš da možeš i drugome da pomogneš .

  9. #29
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    - airbag - beacon/avalung + naravno lopatu+beacon+probe da nosiš da možeš i drugome da pomogneš .

    Ih. B'e Wlade sta ti sve nabroja, ne bi te okalilo ni € 1000,- da nabavis sav taj snow-safety. ;-)

    min. 200 za solidan beacon, min. 130 za avalung (bez ruksaka ;-) ), kontam min. 300 za kakav solidan polovan Abs, min 50 za dobru lopatu i min 40 za dobru i dugu sondu.........dobro eto moze i za € 700,-

    btw. kod jedinog i neprevazidjenog sport-conrada prodaju 'freeride-beacon, lopatu i sondu' sve skupa za 160 evra.
    Beacon je analogni, sto ga ne cini lakim za upravljanje, ali bolje imati ista nego nemati nista, jeR?
    Lopata i sonda su 'cheap-verzije', ali bolje i to nego s rukama u gachama, pa jeR?
    Izmenio/la Sapa; 20.02.2008 u 22:27.

  10. #30
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    A što jes' jes', ima gomila opreme, a gde je onda mesto za pršutu i vodu? Nego sam ja to nekako po svojoj preferenciji redosled pis'o - prvo bi airbag nabavljao - za preventivu .

    Nešto se mislim džaba mi i avalung i beacon kad nema ko da me otkopava .

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •