Strana 12 od 20 PrvaPrva ... 21011121314 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 111 do 120 od 192

Tema: LAVINA - borba za život

  1. #111
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
    Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio

  2. #112
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Panzer Pogledati poruku
    :
    Najbezbjedniji mi se čini Kop, jer ima dosta šume, nema baš velikih padavina i ima dosta osoblja i skijaša. Na Bjelasici uvijek budu tragovi od lavina na onim padinama desno od Ključa.
    ja, na zalost dosta osoblja i skijasa u jendom centru stvarno ne moze nista da pomogne ako te snjeg skroz zatrpa, pa nek je u pitanju i samo 20cm iznad tvoje glave i svega par metara van staze.
    ta snjezna masa pokupi i ondese negdje dalje i ako ne viris makar malo iznad snjega, a nemas neki predajnik da bi te lokalizovali bog ti ne pomoze. U nekoj knjizi o lavinama naidjem na sliku i opis situacije; skijas vozi na stazi, izgubi kontrolu i izleti u krivini van staze, aktivira lavinu koja ga zatrpa jedva 10tak metara dalje od ruba staze. pritrcali su i skijasi i veoma brzo je stigla gorska sluzba, ali mu pomoci nije bilo, ugusijo se pod snjegom. na fotografiji mjesto izgleda totalno bezazleno, cak je i ta staze kolko se sjecam bila kategorizovana kao plava (desilo to na nekom skijalistu u juznom tirolu) dobro ovo je stvarno peh pehova, ali eto i to se desava.
    malo je off, ali ima i tekako veze sa temom ovog otpica; ubolo me par dana prosle sedmice u austriji, snjega napadalo do kukova.
    inace cim negdje stignem otvorim oci i usi i trazim srodne duse koje traze avanturu van staze da se raspitam gdje i kako da skijam; ovaj put nisam morao da se trudim. ucitelj skijanja moje cerke je imao rasta frizuru i sharene i prilicno siroke twintip skije i sumnjiv ruksak na ledjima, tako da se sa 500metara udaljenosti vidilo da se radi o freerideru.
    Elem pitam momka da mi otkrije 'secret spots' u okolini; a on, prije nego sto mi je dao odgovor, prvo me me ljubazno upitao da li imam iskustva, da li imam opremu i da li idem sam.
    kad sam mu pokazao sadrzinu ruksaka odma se otvorijo se i pokazo mi tacna mjesta gdje treba da udjem u teren i koje rute da pratim. i tacno opisao koje rute su teze a koje lakse. car!
    Kasnije tih dana je svom ski-razredu, u kome je bila i moja cerka, negdje malo van staze pokazao sta on stalno nosi u ruksaku. kako se koristi sonda i transceiver isl. inace taj ruksak stalno ima uza se cak i kad uci pocetnike na plavim stazama. (nosi ga ne iz razloga sto je neki freak i lavinofobican karakter, nego kad su god uslovi za to povoljni odskija za svoju dusu ujutru prije i popodne poslje casova, pa ga stalno nosi uza se da ne gubi vrijeme).
    Sljedeci dan sa cerom sjedim u gondoli, a ona odozgo 'analizira'' nekakav offpiste teren i pita se naglas da li je mjesto bezbjedno da li je ovog tatu mogo da potrefi bolji ucitelj skijanja za njegovo djete, ja mislim da ne.
    Izmenio/la Sapa; 02.03.2011 u 18:24.

  3. #113
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Panzer Pogledati poruku
    Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
    Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio
    da ja sam i mislijo na lavine koje se pokrenu iznad nivoa sume.
    a ti sto pretekenu i prezive lavinu mi vise lice na pume, risove i ostale divlje macke nego na nas obicne skijase

  4. #114
    Junior Member Dinno avatar
    Datum registracije
    11.02.2011
    Godina
    53
    Poruke
    3

    Podrazumevano

    @Sapa prijatelju da ne citiram tvoje postove odgovorit cu ovako u jednom a nadam se da necu shta preskociti...

    Odlicno si konstatovao da ova velicina same lavine koja se desila u nedjelju nije uobicajna na nashim podrucjima. Ja kad sam stigao sa svojim kolegama bio sam frapiran velicinom a samo lavinishte je bilo tako kriticno da smo u tku cijele akcije bili ugrozeni jer je i ostatak pojasa oko lavinishta ispucao i vjerovatno poslije danasnjeg snijega i slijedeceg otopljenja koje je najavljeno za vikend pukne i samo od sebe.

    Na zadnjoj fotografiji koja je u clanku se vidi sama dubina a stavio sam 4 metra da se nebi reklo da pretjerujem a mogu slobodno reci da nakon iskopa unesrecenog smo zakljucili da je prije 5 metara nego cetiri.

    Znaci kao zakljucak: ovdje nije bilo pomoci pa cak i da smo u istom trenutku znali gdje je unesreceni iz prostog razloga shto nam je za otkopavanje trebalo jedan sat jer to su tone i tone snijega.
    U ekipi koja je na mjesto stigla 17 minuta nakon dojave je bio i doktor koji je mogao samo da konstatuje smrt.

    Shto se tice kursa koji si spomenuo, to stoji 100% al znash kako je kod nas, tek kad se desi belaj onda se mediji i sva ostala politika digne i krenu reakcije. Necesh mi vjerovati da smo vishe sebi sami dosadni koliko nas vrte po televizijama i raznim emisijama a malte ne stalno napominjemo na taj problem da lavina ima na svakom koraku. Tako smo i proshle godine imali dvije manje na Bjelasnici i jednu na Visocici gdje je bilo pokupljeno par planinara al GSS je bio na licu mjesta i niko nije bio zakopan preko glave pa je i spasavanje puno jednostavnije.

    DA ja sam u GSS-u a ujedno i admin sajta.
    IMAMO sve podatke o pojedinostima i svim nesrecama na kojima smo bili, nije ih mali broj. Tako u nedjelju prije lavine sam i sam ucestvovao u cetri intervencije i svlacenje Akijom do hitne pomoci kad su nam javili za Lavinu.

    Za formiranje lavine je potreban nagib od (zanevjerovat) 12 stepeni, nisam pogrijesio 12 stepeni. Formira se kad na skorenu plohu padne nova kolicina snijega koja zbog specificne tezine nije uspjeo formirati tj. sleci. Nakon padavina bar 24 sata je izuzetno opasno Off Piste skijanje/bordanje jer ljudsko prisustvo i djelovanje sila te rezanje plohe daskom (skija/bord) dolazi do pucanja plohe a samim tim i stvaranje klizne plohe tj. lavine. Naravno da ima josh uticaja tipa naglih promjena temperature, promjena vlage itd...
    Lavina se moze stvoriti i kad nema padavina a deshava se pod uticajem vjetrova i nanosima tkz. stvaranju kapa koje ako se pokrenu ili narushi stabilnost stvaraju lavinu.

    Ako se ide na Off Piste uzivanje!!! (volim ga i ja te uzivam u cijelcu) voditi racuna o poznavanju terena, eventualnim vodicima i vrlo bitno drzati dovoljno rastojanje i ako su u pitanju sumljivi tereni NE praviti vishe tragova vec se kretati po istom sa razmakom od bar 150 metara.

    Jedini koliki toliki spas od lavina i moze biti vrlo koristan je Lavinski ruksak koji ti glavu moze spasiti da te lavina ne povuce a i ako povuce ka dole ne moze biti preduboko i pravi zracni djep koji omogucava koliko toliko disanje.


    Valjda ce nekome biti korisno ovo moje piskaranje te se nadam da nisam dosadan a rado dijelim iskustva pogotovo kad se radi o cuvanju glave!!!

    Napravio sam i svoj rekord u pancericama, obucene u 09.15 a skinute slijedeceg dana u 01.45 - to je nekih 16 sati

    Pozz

  5. #115
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.139

    Podrazumevano

    Quote:
    Originally Posted by Panzer
    Meni se čini u šumi manja vjerovatnoća da se pokrene, a ako jednom krene pa naiđe na šumu, tu si upravu, vjerovatno još gore nego na otvorenom...
    Ima onih emisija na Discovery(j)u, pa tamo jedan uteko u šumu da se spasi od lavine i preživio


    da ja sam i mislijo na lavine koje se pokrenu iznad nivoa sume.
    a ti sto pretekenu i prezive lavinu mi vise lice na pume, risove i ostale divlje macke nego na nas obicne skijase
    __________________
    pogledajte sta radi u sumi, zadnji post 15.06.2010
    http://www.skijanje.rs/forum/showthr...p?t=510&page=7

  6. #116
    Member
    Datum registracije
    25.12.2010
    Skije / Bord
    Head super shape magnum 163, atomic sugar daddy 183
    Godina
    41
    Poruke
    44

    Podrazumevano

    Jel zna neko je li koristan sistem za detektovanje skijasa "Recco" posto vidim da ga u svim novim modelima jakne vec ima. Ili je i dalje bolja varijanta imati namenski uredjaj kao odasiljac?

  7. #117
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Već je bilo priče na ovom forumu o Recco sistemu, pa da se ne ponavljam detaljno - samo marketing, isti ti je đavo imao ga ili ne. Samo "aktivni" transiver može da ti pomogne. A Dinno je lepo rekao, airbag sistem je jedini koji služi da sprečiš eventualno zatrpavanje - sve ostalo je da "lečiš", tako da ja lično mislim da je pored sonde/lopate/transivera i airbag obavezan (lično ga imam i nosim uvek kada idem offpiste).

  8. #118
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od graovic Pogledati poruku
    Jel zna neko je li koristan sistem za detektovanje skijasa "Recco" posto vidim da ga u svim novim modelima jakne vec ima. Ili je i dalje bolja varijanta imati namenski uredjaj kao odasiljac?
    Recco smo vec spominjali u ovom topicu. zovu ga jos i 'sistem ze brze detektovanje pokojnika'

    Recco nije i ne moze biti zamjena za pravi primo-predajnik!! (tako ja zovem tu spravu, ne znam izraz na nasem jeziku na engleskom to zovu beacon ili transceiver na njemackom pieper).

    Firma koja proizvodi Recco (reflektirajuca pasivna plocica) pravi i prijemnike, ili bolje reci Recco detektore, problem je ''samo'' u tome sto te Recco detektore posjeduju jedino gorske sluzbe spasavanja. Ovi Recco aparati nisu kompatibilni sa klasicnim primopredajnicima (koji svi do jednog rade na 457 khz). tako da je nemguce da zrtvu locira iko drugi osim ljudi iz gorske sluzbe.
    Posto gorskim sluzbama (evo i ovoj od Dinne) u prosjeku treba naj manje 15minuta da stignu do mjesta nesrece. Unesreceni koji ima Recco reflektor mora da ceka naj manje 20tak minuta da ga pronadju sa Recco detektorom. Dakle unesreceni sa recco elementom obicno smrtno nastrada prije nego sto ga pronadju, e jedino sto samo trazenje traje krace nego kod nekog ko tu pasivnu plocicu nema, ako je to neka utjeha kad vec vise nisi medju zivima.

    druga stvar je prakticne prirode. Sanse za prezivaljanjem u lavini se visestruko povecavaju ako unesreceni posjeduje klasicni primopredajnik (i naravno ako su mu baterije ispravne i aparat podesen na slanje signala), a u blizini se nalaze lica koja i sama posjeduju takav jedan apart i prebace ga na primanje signala (uslov je naravno da doticna lica znaju kako da rukuju istim). ako podjes od cinjenice da gorskoj sluzbi treba 15do20minuta samo da stignu do mjesta nesrece, a da za tih 15 minuta lica koja su u blizini mogu, ako nista da detekuju tacno mjesto gdje se unesreceni nalazi i da pocnu sa otkopavanjem, onda ces da shvatis kolko je esencijano posjedovanje jednog pravog primopredajnika.

    ako ''putujes'' sa grupom ljudi u kojoj svi posjeduju spomenute sprave, i u kojoj su svi vjezbali koristenje te sprave i pridrzavaju se pravila koje je gore Dinno pomenuo (drzanje rastojanja pri skijanju na ne uredjenom terenu) onda je sansa velika da i ako te zatrpa lavina budes na vrijeme biti spasen. sa Reccom to nikako nije slucaj.

    problem sa Reccom je i moralne prirode; Recco je pasivni elemenat, znaci tebe mogu da nadju ako ga imas usivenog u odjecu, ali ti ne mozes da nadjes nikog. zvuci prilicno sebicno, skijati u terenu ocekivati da mozes biti spasen iz lavine, a da pri tom ne posjedujes apart kojim i sam mozes da trazis i spases nekog drugog
    Izmenio/la Sapa; 02.03.2011 u 22:27.

  9. #119
    Member
    Datum registracije
    25.12.2010
    Skije / Bord
    Head super shape magnum 163, atomic sugar daddy 183
    Godina
    41
    Poruke
    44

    Podrazumevano

    To je katastrofa, daje ljudima laznu sigurnost i verovatno mnogi koji imaju to na odeci imaju veci osecaj sigurnosti i mnogo lakse se upustaju u off piste avanture bez dodatne opreme.

  10. #120
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Već je bilo priče na ovom forumu o Recco sistemu, pa da se ne ponavljam detaljno - samo marketing, isti ti je đavo imao ga ili ne. Samo "aktivni" transiver može da ti pomogne. A Dinno je lepo rekao, airbag sistem je jedini koji služi da sprečiš eventualno zatrpavanje - sve ostalo je da "lečiš", tako da ja lično mislim da je pored sonde/lopate/transivera i airbag obavezan (lično ga imam i nosim uvek kada idem offpiste).
    airbag jos uvjek nije obavezan dio opreme, ali ko zna mozda ce postati kao sto to i kaciga polako postaje. ko sto neki ski vodic rece; osim 'svetog trojstva' koje je obavezno, pozeljno bi bilo da svaki offpiste skijas posjeduje i airbag, a u samom ruksaku aluminijski prekrivac iz prve pomoci i termos bocu sa nekim toplim naptikom.( da dodam i rezervne rukavice, rezervne brile, dvije tri mars cokoladice, cakiju....)

    problem sa tim sistemima za naduvavanje balona je jedino nepristojna cijena. a da je, malo je reci praktican, to stoji, ali imati 'sveto trojstvo' je pravo, duznost i obaveza . sa abs-om, bca i snowpulse sistemom imam slican problem kao i sa Reccom. Fantasticna sprava ako skijas sam.ali ako skijas u grupi a ne posjedujes i aparat za trazenje, mozes da ostanes na povrsini, ali ne mozes da spases nikog u svojoj blizini ko se nadje pod lavinom.
    u ovom trenutku mogu da se preko neta naruce odlicni setovi: primo-predajnik, sonda i lopata za svega 250do300 evra. znam da je ovo necija mjesecna plata, ali ko sto ja uvjek kazem radije dati 200 evra manje za skije i ski odjecu, nego zaliti na bezbjednosnoj opremi.
    Izmenio/la Sapa; 02.03.2011 u 22:55.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •